Gündem

Meclisin gündeminde! Erdoğan simit sarayı hakkında konuştu!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), ekonomik krizin etkisiyle bankalardan nakit çıkışı yapılmasını istemiyor. Bankalara gönderilen tavsiye niteliğindeki belgede, bankaların özkaynak yapılarının güçlü tutulmasına yönelik ihtiyatlı politika sürdürülmesinin gerekli olduğu ve bu çerçevede 2019 yılında elde edilecek karların hissedar ve yöneticilere dağıtım konusu yapılmayarak, “Özkaynak altında tutulan kar ve yedeklerin nakit çıkışına neden olacak şekilde dağıtılmaması gerektiği” belirtildi.

SİMİT SARAYI GÜNDEMİ 

Ziraat Bankası, borsa değeri 200 milyon dolar olan Simit Sarayı’nın 500 milyon dolarlık borcu karşılığı yüzde 51 hissesini devralmak için Rekabet Kurulu’na başvurmuştu. Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, işlem kapsamında mevcut hissedarlar arasında yapılacak hisse devirleri ile Simit Sarayı sermayesini temsil eden payların yaklaşık 20.7 milyon adedi Kavukçu Yapı tarafından Ziraat Girişim Sermayesi’ne devredilecek.Simit Sarayı’nın avukatının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel’in ortağı Mustafa Doğan İnal olduğu ortaya çıkmıştı. Eşzamanlı olarak sermaye artırımına ilişkin yapılacak genel kurul sonucunda Ziraat Girişim ihraç edilecek emisyon primli payları iktisap etmek suretiyle Simit Sarayı’nın sermayesindeki payların toplam yüzde 51’ini elde etmiş olacak.
Ziraat Bankası, Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş’nin (Ziraat GSYO), yüzde 100 hissesinin sahibi konumunda bulunuyor.

” ZİRAAT BANKASININ ASLİ GÖREVİ ÇİFTÇİYİ KURTARMAK, SİMİT SARAYINI DEĞİL”

Mecliste simit sarayı konusu tartışıılırken, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün ise Tank Palet Fabrikası’nın 50 milyon dolar için Katar ortaklı BMC’ye ihalesiz verildiğine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: Simit sarayına göstermiş olduğunuz hassasiyeti, ben isterdim ki Millî tank fabrikamıza göstermenizi. 500 milyon dolar için 50 milyon doları bulamadınız. Tank Paleti peşkeş çektiniz, geldiniz, Ziraat Bankasını da kurtarıyorsunuz. Ziraat Bankasının asli görevi çiftçiyi kurtarmak, Tank Paleti kurtarmaktı, Simit Sarayını değildi. Simidin, evet simidin hammaddesi un, buğday, susam, ayçiçek, bitkisel yağ. Siz, çiftçiyi kurtarmanız gerekirken, gittiniz nihai ürünü kurtardınız.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında simit sarayı’na dair soruları da yanıtladı. Ziraat Bankası’nın, simit sarayı’nı almak için Rekabet Kurumu’na başvurması ve  buna yönelik eleştiriler yaklaşımı soruldu. Erdoğan: ”Bunu duyduğum anda genel müdürümüzü aradım. Genel müdürümüz, “Bir ara gündeme geldi ama böyle bir şeyi şu anda düşünmüyoruz” dedi. Zaten Ziraat Bankası değil, Ziraat Bankası’nın girişim sermayesi şirketi… O tablo şu anda bu seyirde.” dedi

”BENİM BUNU TASVİP ETMEM MÜMKÜN DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Erdoğan simit sarayı’nın başvurusunu onaylamadığını belirterek; ”Geçmişte kamu bankalarının görev zararı olayları sebebiyle nasıl battığını hatırlayın; bütün kamu bankaları görev zararı adı altında çökertilmişti. Biz geldik, önce kamu bankalarımızın tamamını görev zararlarından kurtardık. Şu anda Ziraat sadece ulusal değil uluslararası alanda önde gelen bankalardan bir tanesi. Halkbank da Vakıfbank da öyle. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Vakıfbank’ta belli bir oranda hissesi var. Yeni atılan adımla Vakıflar Genel Müdürlüğü bundan sonra hizmet etmede büyük bir imkana sahip olacak. Yatırımlarını vakıf hizmetlerinde daha etkin gerçekleştirecek”dedi.

SİMİT SARAYI’NIN SAHİBİ KİM?

Simit Sarayı Abdullah Kavukçu, Haluk Okutur, Mehmet Tarakçi tarafından kuruldu. Simit, yeni bir iş modeli oluşturarak cafe kültürüne sokan ortaklar dünyanın ilk ve tek simit fabrikasını da kurdu. Simit Sarayı ise son dönemde İngiltere’de hızlı bir büyüme içine girmişti. Londra’daki 7’nci mağazayı geçtiğimiz ay açan Simit Sarayı’nın başında Yönetim Kurulu Başkanı unvanıyla Abdullah Kavukçu bulunuyor. 2017’de sadece İngiltere’de 7 mağaza açmayı hedefleyen şirketin 250’si Türkiye’de 400 şubesi bulunuyor. 2016’da 100 milyon dolar ihracat gerçekleştiren şirketin 2017 hedefi ise 200 milyon dolar.

Bir cevap yazın