EğitimSağlık

MEB’den son dakika! Yüz yüze eğitim hangi sınıflarda ne zaman başlayacak?

Koronavirüs ile mücadele kapsamında bu yıl online olarak başlayan eğitim öğretim yılı, kademeli olarak yüz yüze eğitime geçiyor. Peki hangi sınıflar yüz yüze eğitime ne zaman başlayacak?

Milyonlarca öğrenci ve velinin uzun süredir yanıt aradığı “Okullar ne zaman açılacak?” sorusu ile ilgili son dakika gelişmeleri vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 21 Eylül’de birinci sınıflarda başlayan yüz yüze eğitim kademeli olarak, koronavirüs salgınının verilerine göre diğer sınıflarda da başlayacak. Öte yandan konuyla ilgili değerlendirmelerin Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içerisinde yapıldığını ifade etmişti. Peki, MEB ile okullar ne zaman açılacak? Ortaokullar ve liseler için okullar ne zaman hangi tarihte açılacak? İşte MEB’den gelen son dakika açıklamaları…

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK? ORTAOKUL VE LİSELER NE ZAMAN YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇECEK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen karara göre; yüz yüze eğitime geçişin ilk adımı 1. Sınıflar ile beraber atıldı. Bu kapsamda haftada bir gün okullarına giden öğrencilerin ilerleyen günlerde yapılan değerlendirmeler ile beraber bu gün sayısının arttırılabileceği bildirildi. Öte yandan diğer düzeydeki sınıflar için “Okullar ne zaman açılacak?” sorusu da yanıt aramaya başladı…

KARAR YAZISI TÜM İLLERE GÖNDERİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünce illere ‘2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı Uygulamalı Eğitim’ ile ilgili yazı gönderildi. Yazıda, Anadolu teknik programı öğrencilerinin işletmelerde mesleki eğitim ve staj uygulamalarının 28 Eylül’den itibaren başladığı hatırlatıldı. Yazıya göre, 5 Ekim’den itibaren de mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, mesleki eğitim merkezleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liselerinin ‘meslek.eba.gov.tr’ adresinde yayımlanan alan ve dal derslerine ait uygulama kazanımları, tüm sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitimle verilecek.

SAĞLIK BAKANI’NDAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası merak edilen soruları yanıtladı. Bakan Koca açıklamasında şunları söyledi; Okulların açılmasıyla ilgili genel karar alınmıştı. Hazırlık ve 1. sınıfların 21’inde açılmasıyla ilgili bakanlıklar bir çalışma yaptılar. Bu dönemde 2+5 gün şeklinde bir uygulamaya geçilecek. Salgının çok yoğun olduğu illerde ise gerektiğinde Hıfzıssıhha kurulları başlatmama kararı alabilir. 2-3 hafta içerisinden salgının durumu tekrar değerlendirilip ona göre kademeli geçişin olup olmayacağı ya da nasıl olacağı değerlendirilecek.
Bakan Ziya Selçuk, katıldığı bir canlı yayında şu an uzaktan eğitimde olan ortaokullar ve liselerin durumuna ilişkin flaş açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, diğer sınıfların durumuna ilişkin şu sözleri kullandı:

Bilim Kurulu’nun öneri paketi oluyor. Genel sadece okul değil çevre hayatla ilgili. Sağlık Bakanlığı bir çalışma yapıyor. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde istişare yapılıyor. Daha önceki yıllarda biz arkadaşlarla oturup şu tarihte açılsın diyebiliyorduk. Şimdi bu iş bütünsel bir iş. Bu süreçte Sağlık Bakanımızın, Kabine’de yapacağı sunumun sonucunda ortaya çıkan tabloda önümüzdeki sürece baktığımızda “Şu şu sınıflar açılabilir” önerisi geliyor. Bizim de önerimiz geliyor. Bunun doğrultusunda adımları atıyoruz.

HANGİ SINIFLARIN AÇILMASI GÜNDEMDE?

Bakan Ziya Selçuk, okulların açılmasıyla ilgili olarak ayrıca şu açıklamalarda bulundu; Bilim Kurulu’nun öneri paketi oluyor. Genel sadece okul değil çevre hayatla ilgili. Sağlık Bakanlığı bir çalışma yapıyor. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde istişare yapılıyor. Daha önceki yıllarda biz arkadaşlarla oturup şu tarihte açılsın diyebiliyorduk. Şimdi bu iş bütünsel bir iş. Bu süreçte Sağlık Bakanımızın, Kabine’de yapacağı sunumun sonucunda ortaya çıkan tabloda önümüzdeki sürece baktığımızda “Şu şu sınıflar açılabilir” önerisi geliyor. Bizim de önerimiz geliyor. Bunun doğrultusunda adımları atıyoruz. AB ülkelerine bakın tüm öğrencileri, bütün sınıfları alıyorlar. Bu da bir tercih ama biz Türkiye’de benzer koşullara sahip ülkelerin yaptığı gibi tamamını alalım istemiyoruz. Kontrollü gidelim istiyoruz. Aşama aşama sınıf sınıf gidelim istiyoruz. Herhangi bir risk olsun istemiyoruz.

Elbette bir veli, vatandaş olarak bir görüş olacak ama o görüş uzman gibi konuşmaya gelince sıkıntı yaşatıyor. Dünyada maske takmak gerekli mi gerekmez mi diye bir tartışma oldu. Uzmanların farklı farklı yorumları oldu. Türkiye’de bilim insanlarımız hekimlerimiz dünyada büyün projelere imza atıyorlar. Bilimin dışında bana göre böyle desem olur mu? Kanıta göre hareket etmemiz lazım.