Genel

MEB’den kronik rahatsızlığı olan öğrenciler ile ilgili flaş açıklama!

Okullar 21 Eylül tarihinde yüz yüze eğitime başlayacaklar. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kronik rahatsızlığı bulunan öğrenciler ile ilgili kararını duyurdu. MEB tarafından yapılan açıklama ile kronik rahatsızlığı olan öğrencilerin uzaktan eğitim ile devam edebileceği öğrenildi.

Corona virüsü salgını nedeniyle bu sene 31 Ağustos tarihinde eğitim uzaktan başlamıştı. 21 Eylül tarihinde ise yüz yüze eğitime başlanacak. Bu kapsamda MEB kronik rahatsızlığı olan öğrenciler ile ilgili kararını duyurdu. MEB’in açıklamasına göre; kronik rahatsızlığı bulunan öğrenciler, e-Nabız Sistemi’nden veya Sağlık Bakanlığınca belirlenecek diğer usullerle alacakları belge ile okul müdürlüklerine başvurmaları halinde, eğitimlerini Kovid-19 salgını süresince uzaktan eğitim ile sürdürebilecek.

Ayrıca yüz yüze başlayacak eğitim ile birlikte okullarda, Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu doğrultusunda hijyene yönelik hazırlıklar tamamlanacak.

Okul kayıtları nasıl olacak?

Yeni dönemde okullara kayıt yaptıracak olanlardan kayıt sırasında, mevzuatta yeri olmayan fatura, sözleşme gibi belgeler talep edilmeyecek. Ancak kayıt alanı içerisinde olmayanlar için köy veya mahalle muhtarları ile ilgili araştırma yapılacak. Ders başlama saatleri ise salgınının etkisi, coğrafi şartlar, iklim ve çevre koşullarındaki farklılıklar göz önüne alınarak gerek taşımalı sistemle taşınan öğrencilerin durumu açısından gerekse özel öğrenci servisiyle taşınan öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmalarına müsaade edilmeyecek şekilde ayarlanacak. Öğrencilerin gün ışığından daha fazla faydalanması sağlanacak.