EğitimGündemManşet

MEB öğrenciler için bildirdi: 15 Şubat’ta başlıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından okullara yeni dönem hakkında bilgilendirmede bulunuldu. MEB tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, 15 Şubat’ta açılacak olan köy okulları için tedbirlere yer verildi. İşte MEB bilgilendirmesine göre alınması gereken tedbirler…

Çin’den dünyaya yayılan corona virüsü pandemisi nedeniyle Türkiye’de uzaktan eğitime geçildi. Ancak yapılan son açıklamar ile köy okullarının 15 Şubat tarihinde yüz yüze eğitime başlayacağı öğrenildi. Buna göre, 15 Şubat’ta birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan okulların tamamı, köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki tüm ilkokul ve ortaokullar ile anaokullarda haftanın 5 günü yüz yüze eğitim olacak. 1 Mart itibariyle de ilkokullar ile 8 ve 12’nci sınıflar okula başlayacak.

İlkokullar haftada 2 gün okula gidecek. 8 ile 12’nci sınıflarda ise yüz yüze eğitim yapılacak günler ile eğitime başlama ve bitiş saatleri okul yönetimleri tarafından öğretmenlerle birlikte belirlenecek. Dersler 30 dakika, teneffüsler ise 10 dakika olacak.

Bu kapsamda Sabah’tan Ceyda Karaaslan haberinde MEB tarafından okullara bilgilendirme yapıldığını bildirdi. Yapılan bilgilendirmelere göre, açılacak İlkokullarda öğrencilere Türkçe, matematik, hayat bilgisi ve İngilizce dersleri yüz yüze anlatılacak.

Bu derslere ek olarak 4’üncü sınıflar ayrıca haftada 2 saat din kültürü ve ahlak bilgisi dersi de görecek. Müzik, resim ve beden eğitimi gibi dersler ise uzaktan eğitimle verilmeye devam edecek.

Yüz yüze eğitim isteğe bağlı

Lise Geçiş Sınavı’na (LGS) hazırlanan 8’inci sınıf öğrencilerine Lise Geçiş Sınavı (LGS), 12’nci sınıflara ise Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlık derslerine ağırlık verilecek.

Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen veliler, müdürlüğe yazılı başvuru yapabilecek, böylece devamsız sayılmayacak.

Öte yandan öğrenci, öğretmen ve çalışanlar, eğitim kurumlarınca verilecek kurum adresi ve çalışma ya da ders programını içeren belgeyi ibraz etmeleri şartıyla kısıtlamalardan sınırlı olarak muaf olacak. Bu kişiler, 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altı olsa bile toplu taşıma kullanabilecekler.