EğitimGündem

MEB duyurdu! EBA’daki canlı ders saat sınırlaması kaldırıldı!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 81 ile yeni bir yazı yollandı. MEB'in milyonlarca kişiyi ilgilendiren kararını resmen duyurduğu yazısında EBA'da ilkokullar için 4 saat, ortaokullar için 6 saat olarak konulan canlı ders sınırlamasının kaldırıldığı açıklandı. İşte yeni karar...

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından il müdürlüklerine uzaktan eğitim süreci ile ilgili yazı gönderildi. İlkokul ve ortaokullarda yapılan canlı dersler konulu yazıda Covid 19 salgını yapılan uzaktan eğitimin ilkokullarda günlük 4 ders saati, ortaokullarda da günlük 6 ders saati olarak belirlendiği hatırlatıldı. Bakanlık, İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği bilgilendirmede canlı ders saatlerinin sınırlandırılmasının planlamalarda sorunlara neden olduğu gerekçesiyle ders saati sınırlamasını kaldırdığını bildirdi. Aynı zamanda öğretmenlerin EBA platformunun yanı sıra diğer güvenilir platformlarını kullanma izni de verildi

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü uzaktan eğitim süreci ve uygulaması ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüklerine yazı gönderdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın gönderdiği yazıda, İlkokul ve orta okullarda yapılan canlı derslerin süre sınırının kaldırıldığı bildirildi. Bakanlık tarafından, uzaktan eğitimin ilkokullarda günlük 4 ders saati, ortaokullarda da günlük 6 ders saati olarak belirlendiği hatırlatıldı. Ancak, canlı ders saatlerindeki ders saati sınırlamasının planlamalarda sorunlara neden olduğu bildirimlerini gerekçe göstererek ders saati sınırlamasını kaldırdığını bildirdi.

MEB’in yazısında derslerin ilkokul ve ortaokul haftalık ders çizelgesinde belirtilen her bir sınıf seviyesinde toplam ders saatleri doğrultusunda uzaktan eğitim imkanlarından yararlanılarak eksiksiz bir şekilde işlenmesi konusunda uyardı. Ayrıca, öğretmenlere EBA platformunun yanısıra güvenilir diğer platformları da kullanma izni verildi.

MEB ayrıca okul müdürlüklerinden öğretmenlerin EBA platformu ile diğer platformlardan gerçekleştirdikleri canlı derslerin düzenli takip etmelerini istedi. Öğretmenlerin maaş karşılığı ve ek ders ücretlerinin de bu bilgiler doğrultusunda yapılması gerektiği bildirildi.