EğitimGündem

MEB Anaokullarının takvimini açıkladı! Anaokulları ne zaman açılacak? Çocuklar kaç gün okula gidecek?

31 Ağustos'ta başlayan uzaktan eğitim kademeli olarak yüz yüze eğitime çevriliyor. Peki, anaokulları ne zaman yüz yüze eğitime başlayacak? Çocuklar kaç gün okula gidecek? Yüz yüze eğitim nasıl uygulanacak?

Anaokullarının ders saatleri ve okula gidecekleri gün sayısı veliler tarafından takip ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı kademeli eğitim sürecinde 21 Eylül tarihinde ilkokul 1. sınıflar ve okul öncesi sınıfları haftada bir gün olmak üzere yüz yüze eğitime açmıştı. Vaka sayısının seyrine göre belli olan kademeli eğitimde okul öncesi sınıflar için yeni detaylar belli oldu. MEB’ten gelen açıklamada okul öncesi eğitim kurumlarının tamamında, haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılacağı duyuruldu. İşte, ayrıntılar.

OKUL ÖNCESİ SINIFLAR KAÇ GÜN OKULA GİDECEK? 

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen açıklamada, okul öncesi eğitim kurumlarının tamamında, haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılacak.

BAKAN SELÇUK OKULA BAŞLAYACAK OLAN DİĞER SINIFLARI AÇIKLAMIŞTI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından dün akşam açıkladığı yüz yüze eğitime aşamalı geçişle ilgili kararların ayrıntılarını paylaşmıştı.

Bakan Selçuk, yüz yüze eğitimde yeni dönemin ayrıntılarını şöyle anlatmıştı:

“12 Ekim Pazartesi itibarıyla yüz yüze eğitime başlayacak kademelerdeki öğrencilerimiz için de tıpkı ilkokul 1. sınıf öğrencilerimizde olduğu gibi yüz yüze eğitimin ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptık. Yüz yüze eğitime başlayan öğrencilerimiz haftanın 2 gününde okullarında olacaklar. Sınıf mevcutlarımız yine Bilim Kurulu’nun tavsiye kararları doğrultusunda yüz yüze eğitim için gruplara ayrılarak azaltılacak ve çocuklarımızın okulda kalış süreleri eskisine nazaran kısaltılacak. Bu konudaki tüm ayrıntıları, bu hafta içinde tüm sınıf düzeyleri ve okul kademeleri için paylaşacağız.

‘Yüz yüze eğitime başlama konusunda veli rızası, bizim için önemlidir.’ demiştik. Bu aşamada da isteyen velilerimiz, çocuklarını okula gönderecek, istemeyenlere yönelik olarak da esneklik tanınacak. Bu durumda öğrencimiz devamsız sayılmayacak. Ancak şu noktanın altını dikkatle çizmek isterim, velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrencimizin mutlaka uzaktan eğitimle derslerine devam etmesi gerekiyor. Çünkü öğrencilerimiz her koşulda devam ettiği sınıfın müfredatından sorumlu olacaktır. Ayrıca her öğrencimizin sosyal ve akademik gelişimlerini yakından takip ediyoruz. Nasıl takip ediyoruz? Öğretmenler vasıtasıyla ediyoruz, EBA platformu vasıtasıyla ediyoruz.”