Eğitim

MEB açıkladı: Öğrenciler için ücretsiz dağıtılıyor!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakanlık Merkez Bina’da düzenlenen “Kitabım Hep Açık; Okulda, Evde, Öğretmenimle, Ailemle” ilkokul çalışma kitapları ve ortaokul dijital çalışma sayfaları tanıtım programına katıldı. Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamalarda, ders kitaplarının yanı sıra, artık ilkokullardaki tüm sınıflarda yardımcı kaynaklarında ücretsiz dağıtılmaya başlandığı ifade edildi.

Milyonlarca öğrencinin ara tatili başladı. Öğrenciler 23 Aralık’ta yeniden eğitimlerine devam edecek. Bu sene corona virüsü salgını nedeniyle eğitim konusunda pek çok tartışma yaşandı. Uzaktan eğitim devam ederken, Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilere kaynak desteği de sağlıyor. Bu kapsamda açıklama yapan Bakan Selçuk, ders kitaplarının yanı sıra, artık ilkokullardaki tüm sınıflarda yardımcı kaynakları da ücretsiz olarak dağıtmaya başlandığını duyurdu.

Her bir okula ulaştırıldı

Bakan Selçuk kaynak kitaplarının ücretsiz dağıtılması hakkındaki açıklamasında, “Hep şöyle bir talepte bulunulur; ‘ders kitabının dışında öğrenciler için çalışma kitapları olsa, kaynak materyaller olsa.’ Tam da bunun cevabını vermek için, velilerimizin ve öğretmenlerimizin sıklıkla sorduğu bu sorunun cevabını vermek için buradayız. Somut olarak 17 buçuk milyon kitabı çocuklarımıza ulaştırmış durumdayız. Fen Bilimleri, Matematik, Türkçe, Hayat Bilgisi, Sosyal Bilgiler konularında 17 buçuk milyon somut basılı kitaptan söz ediyoruz. Her bir öğrencimize ve her bir okulumuza da bunlar ulaştırıldı. Bunlar 2020-2021 eğitim öğretim yılı içerisinde çocuklarımızın ders kitaplarının yanı sıra kullanmalarını, ilave kaynaklar olarak değerlendirmelerini beklediğimiz kaynaklar. Ortaokul 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflar için de dijital kaynaklar söz konusu ve bunlar; Matematik, Fen Bilimleri, Türkçe, Sosyal Bilgiler, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerine yönelik olarak da toplam 112 fasikülden oluşan 16 kitaplık çalışma sayfaları hazırlandı ve EBA’da hizmete sunuldu. Bu materyallerden de 5 milyon öğrencimiz yararlanabilecek” ifadelerini kullandı.

Koşullar tedbirleri ön plana çıkarıyor

23 Aralık tarihine kadar sürecek olan ara tatil hakkında da açıklama yapan Bakan Selçuk, “Ara tatil süreci oldukça önemli. Velilerimizden, öğrencilerimizden de bir ricam var. Ara tatil döneminde zorunlu olmadıkça lütfen evimizde olalım. Salgının seyri bunu şu an bu günlerde şart koşuyor. Biz eğitimciler olarak elbette okulların hep açık olmasını arzu ederiz, böyle bir temennimiz elbette vardır. Ancak şu an salgının seyri ile ilgili koşullar tedbirleri daha çok ön plana çıkarıyor. Buradan da sizlerin aracılığıyla çağrımı yineliyorum; ‘maskeni tak çünkü öğrencilerimizin buna ihtiyacı var'” ifadelerini kullandı.

 

Bakan Selçuk ara tatilin başladığını sosyal medya hesabından şöyle duyurmuştu:

“Bugün ara tatil başlıyor. Tatilden sonraki süreçte hepimiz, yani tüm kademelerdeki öğrenciler ve tüm öğretmenler, okullarımıza dönmek temennisindeyiz. Bunun için herkesin desteği gerekiyor. Maskeni tak, çünkü öğrencilerimizin buna ihtiyacı var.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu