Eğitim

MEB açıkladı! 2019-2020 ara tatili ne zaman?

MEB, 2019-2020 yarı yıl tatilinde ilk defa uygulanacak olan ara tatil için öğrencilerin uygulayabileceği 180 maddelik listeyi açıkladı.Site hakkında bilgi veren Ortaöğretim Genel Müdürü Yusuf Büyük, ara tatilin çocukların öğrendiklerini unutmasına neden olacağı eleştirileri için, “Bu 2 aylık süre içinde öğrendiklerini zaten dışarıda uygulayacaklar, görecekler, yaşayacaklar. Herhangi bir unutma mümkün değil” dedi. MEB‘in yayınladığı 180 maddelik listeye aratatil.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

180’e yakın faaliyet alanımız var

Ara tatilin eğitime verilen bir ara anlamına gelmediğini vurgulayan Büyük, “Eğitim sadece okulda yapılan bir etkinlik değildir. Çocuğun bu verilen arada dışarıda doğayla, sporla, kültürle, sanatla, değerlerimizle ve farklı şeylerle karılaşmasını umuyoruz, bekliyoruz. Bu yüzden de 81 il milli eğitim müdürlüğümüz bizim MEB olarak 16 ana başlıkta belirlediğimiz faaliyetlerin altını kendi illerinin özelliklerine ve konseptine uygun olarak doldurdular. Yaklaşık 180’e yakın faaliyet alanımız var” dedi.

Çalışan anneler çocuklarını bir gün işe götürebilir

Çalışan annelerin çocuklarına nasıl vakit ayıracaklarına sorusuna ise:Yaz tatillerinde ve ara tatillerde çalışan anne babalar nasıl bir formül buluyorlarsa, burada da mutlaka bulacaklar. Büyükanne, büyükbaba, dede, nine bu 5 günlük süre içerisinde öğrencilerimize zaman ayırabilirler. Çalışan anne babalar çocuklarıyla birkaç gün nitelikli vakit geçirme adına vakit ayırabilirler. Çocuklarını bir gün işyerlerine de götürebilirler”.diye yanıt verdi.

Tatil kaç gün sürecek?

Birinci dönem ara tatili 18-22 Kasım tarihleri arasında olacak.Öğrenciler hafta sonu tatilleri de dahil edildiğinde toplam 9 günlük tatilin ardından 25 Kasım’da tekrar ders başı yapacak.Yarıyıl tatili ise 20-31 Ocak 2020’de yapılacak. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı