Ekonomi

Mayıs Ayı Yoksulluk Sınırı Belli Oldu ! Açılık Sınırı Asgari Ücretten Fazla

Türk İş tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada Mayıs ayı yoksulluk sınırının belli olduğu belirtildi. Buna göre yoksulluk sınırının yanı sıra açlık sınırı asgari ücretin 104 lira fazlası çıktı.

Türk İş tarafından yapılan açıklama kapsamında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı 2 bin 438 lira oluyor.

Bunun yanı sıra Türk İş tarafından yapılan açıklamanın devamında gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 7 bin 942 lira oldu.

Ayrıca bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2 bin 961 lira olarak belirtildi.

YAPILAN AÇIKLAMA

Konu ile ilgili olarak Türk İş tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

TÜRK-İŞ (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) çalışanların geçim şartlarını otuz üç yıldan bu yana aralıksız olarak her ay düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasıyla ortaya koymaktadır.

Covid-19 olarak tanımlanan küresel salgın dönemi, başta dar ve sabit gelirli kesimler olmak üzere tüm toplumu olumsuz etkilemiştir. Alınan önlemlerle sağlık alanında koruyucu politikalar uygulanırken, ekonomik ve sosyal alanda özellikle işsizlik ve düşük gelir veya gelirsizlik en önemli sorun olmuştur.

Bu dönemde sosyal politika uygulaması olarak ‘temel gelir’ önem kazanmıştır.

Yoksullara yönelik destek geliri uygulaması ile birlikte merkezi ve yerel yönetimlerin yaptıkları yardımlar yaygınlaştırılmıştır. Burada temel sorun, yoksullara yönelik yapılan yardımların temel ihtiyaçları ne ölçüde karşılayabildiğidir.

Yoksul kesimin harcamaları gıda ağırlıklıdır. Dört kişilik bir ailenin sadece gıda için yapması gereken harcama tutarı net asgari ücretin üzerindedir.

TÜRK-İŞ Araştırmasının 2020 Mayıs ayı sonucuna göre:

  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.438,24 TL,
  • Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 7.942,17 TL,
  • Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.961,13 TL olarak hesaplandı.

Etiketler

İlgili Makaleler