Gündem

Maskesiz sokağa çıkma yasağı olan il sayısı 20 oldu! İşte o iller…

Türkiye'de koronavirüs önlemleri alınmaya devam ediyor. Koronavirüse karşı en önemli tedbirlerden biri olan maske kullanımı bazı illerde zorunlu hale geldi. Maskesiz sokağa çıkma yasağı olan il sayısı 20 oldu. İşte o iller...

Koronavirüse karşı sosyal mesafeyle birlikte en önemli tedbirlerden birisi de maske kullanımı. Market, pazar yerleri gibi toplu alanlarda maske kullanımı zorunlu hale gelmişti. Ancak bazı illerde evden çıkıldığı andan itibaren maske kullanımı mecburi tutuldu. Maskesiz sokağa çıkma yasağı olan il sayısı 20’ye yükseldi.

Maskesiz sokağa çıkma yasağı olan iller; Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Uşak, Rize, Karabük, Kayseri, Sakarya, Siirt, Tunceli, Kırıkkale, Kırklareli, Burdur ve Konya.

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı mücadelede “Kontrollü Sosyal Hayat” sürecinde pazar yerleri, marketler, AVM’ler, toplu ulaşım araçları, taksiler ile tekrar hizmet vermeye başlayan kuaförler ve berberlerde zorunlu olan maske kullanımı, 20 ilde hıfzıssıhha kurulları tarafından sokağa çıkıldığında da mecburi tutuluyor.

20 İLDE MASKESİZ SOKAĞA ÇIKILMAYACAK

Koronavirüs salgını ile topyekün mücadele ettiğimiz şu günlerde Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Uşak, Rize, Karabük, Kayseri, Sakarya, Siirt, Tunceli ve Kırıkkale, Kırklareli, Burdur ve Konya’da maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMANIN CEZASI NE KADAR?

Maskesiz sokağa çıkanlar ve belirtilen önlemleri ihlal edenler hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282.maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacağı açıklandı.

Hıfzısıhha Kanunu Madde 282: Bu Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, ikiyüzelli Türk Lirasından bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.