Gündem

Maskeler nereden satın alınacak? Maske fiyatı ne kadar olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında maskelerin satışına izin verildiğini açıklamıştı. Kararın ardından konuya ilişkin detaylarla ilgili genelge hazırlandığı öğrenildi. Peki, maskeler nereden satın alınacak? Maske fiyatı ne kadar olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki akşam Kabine Toplantısı sonrasında alınan yeni kararlara ilişkin açıklama yaparken, maskelerin satışına izin verildiğini duyurmuştu. Vatandaşlar maskelerin fiyatını ve nerede satılacağını merakla araştırıyor. Kararın ardından konuya ilişkin detaylarla ilgili genelge hazırlandığı öğrenildi. Peki, maskeler nereden satın alınacak? Maske fiyatı ne kadar olacak? İşte tüm detaylar…

MASKE FİYATI NE KADAR OLACAK?

Hürriyet’ten Eray Görgülü’nün haberine göre Ticaret Bakanlığı ile medikal sektörün temsilcileri, yeni düzenlemeyle ilgili bir araya gelirken, genelgeyle market ve gross marketlerde de maske satılabilmesi için izin verileceği ifade edildi. Erdoğan’ın onayına sunulacak olan düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından eczane, market ve gross marketlerde satışa sunulacak cerrahi maske ücretinde üst limitin ise 1 TL olması bekleniyor. Farklı türdeki maskeler için de farklı üst limitler belirlenecek.

MASKELER NEREDE SATILACAK?

Eczane ya da marketler isterse belirlenen üst limitin altında satış yapabilecek; ancak, bu rakamın üstünde satışa izin verilmeyecek. Maske satışının başlamasıyla birlikte kurumlar da eczane ve marketleri sıkı bir şekilde denetleyecek. Denetimlerin Ticaret Bakanlığı ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılacağı öğrenildi.

‘VATANDAŞLAR MASKEYE RAHAT ULAŞABİLECEK?

Yeni düzenlemeyle ilgili Hürriyet’in sorularını yanıtlayan TOBB Medikal Meclis Başkan Yardımcısı Erkin Delikanlı, şunları söyledi: “Satışların yarından itibaren (çarşamba) başlamasını bekliyoruz. En başından beri doğru organizasyonla maske sorunu yaşanmayacağını söylüyorduk. Dün de üretim ve tedarik sorunu yoktu bugün de yok. Bunu yetkililere anlattık. Dağıtım ve organizasyonda doğru noktaya gelindi. Bu şekilde vatandaşın maskeye rahat ulaşımı sağlanacak. Göreceksiniz raflarda maske kalacak.”