Gündem

Maske satışı başladı mı? Maske fiyatları ne kadar? Maskeler nerede satılacak?

Koronavirüs önlemleri kapsamında toplu alanlarda maske takma zorunluğu getirilmişti. Maske satışına da izin verilmesinin ardından vatandaşlar, Maske satışı başladı mı? Maske fiyatları ne kadar? Maskeler nerede satılacak? gibi soruları merakla araştırmaya başladı. İşte merak edilen soruların cevapları...

Maske satış fiyatı belli oldu. Toplu alanlarda maske takma zorunluluğunun olmasıyla vatandaşlar maskelerin nereden alınacağını ve maske satışının ne zaman başlayacağını merakla araştırıyor. Peki, maske satışı başladı mı? Maske fiyatları ne kadar? Maskeler nerede satılacak? İşte merak edilen soruların cevapları…

Ticaret Bakanlığı tarafından maske fiyatlarına ilişkin dün açıklama geldi. Bakanlık açıklamasında, cerrahi maskelerin adedi KDV dahil en fazla 1 lira olacak şekilde satışa sunulacağını duyurdu.

MASKE SATIŞI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

8 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla ilk etapta, salgının en yoğun görüldüğü İstanbul’da, akabinde büyükşehirlerden başlamak üzere hızlı bir şekilde diğer illerdeki marketlerde de cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir.

Cerrahi maskeler ilk etapta standart 50’li paketler halinde satışa sunulacak olup, önümüzdeki haftadan itibaren maskelerin 10’lu standart paketler halinde de satışa sunulması çalışmaları devam etmektedir.”

MASKE TAVAN FİYATLARI NE KADAR?

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Cerrahi maskeler, adedi KDV dahil en fazla 1 lira olacak şekilde satışa sunulacak. 8 Mayıs’ta İstanbul’da, akabinde büyük şehirlerden başlayarak diğer illerdeki marketlerde de cerrahi maske satışı yapılabilecek” denildi.

MASKELER NEREDE SATILACAK?

Cerrahi maskelerin satışına ilişkin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan son dakika açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından salgınla mücadelede normalleşme takviminin açıklandığı, 4 Mayıs 2020 tarihli Kabine Toplantısı sonrası alınan kararlar çerçevesinde cerrahi maskelerin perakende satış noktalarında satışı mümkün hale gelmiştir.

Bu çerçevede marketler, eczaneler, tıbbi cihaz satışı yapan medikal firmalar ve elektronik ticaret platformu üzerinden cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir. Hedefimiz en yaygın ağ ile vatandaşlarımızın en hızlı ve kolay bir şekilde cerrahi maskeleri temin etmesini sağlamaktır.