GenelGündemPolitika

Son Dakika! Marmaris’te Orman Yangınından 5 Gün Sonra Otel İnşaatına İzin Verildi!

Marmaris’te iki hafta süren orman yangınından 5 gün sonra otel için “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” raporu verildiği ortaya çıktı. Muğla Valiliği tarafından verilen bu kararla bölgede inşaatın önü açıldı.

Fotoğraf: www.evrensel.net

Marmaris’te 27 Temmuz’da başlayıp 8 Ağustos’ta kontrol altına alınan büyük orman yangınından sadece 5 gün sonra, 13 Ağustos’ta, Muğla Valiliği tarafından Kızılbük Resort Otel ve Devremülk Projesi için “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” raporu verildiği ortaya çıktı. 

“205 Odalı Beş Yıldızlı Bir Otel 1407 Dairelik Devremülk”

205 odalı beş yıldızlı bir otel 1407 devremülk

Fotoğraf: halktv.com.tr

Halk Tv’den İsmail Saymaz; “Dağda yangını söndürürken, yamaçtaki koya ‘ÇED Gerekli değildir’ raporu vermişler” başlıklı yazısında özetle şunları aktardı:

“Hani ‘Yangından mal kaçırmak’ deyimi vardır ya… Söndürüldükten beş gün sonra… Küle çevrilmiş ağaçlarda duman tüterken… Muğla Valiliği, cenaze evinde tef çalar gibi, Kızılkum Mevkisi’ndeki Kızılbük Resort Otel ve Devremülk Projesi için 13 Ağustos günü ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir’ raporu verdi. Sahilden bakıldığında Kızılkum koyunun sırtını dayadığı dağda ağaçların kavrulduğu görülüyor. Ağaçların bittiği noktada bir süredir devam eden otel inşaatı var.Bu koy, Marmaris Milli Park alanında kalıyor.SİNPAŞ Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı’nın hazırladığı proje tanıtım dosyasına göre koyda 205 odalı beş yıldızlı bir otel ve iki ayrı etapta 1407 devremülk yapımı planlanıyor. Devremülklerde 67.536 devre olması hesaplanıyor.Yasalara göre bir devremülkten yararlanma hakkı en az 15 gün olması gerekirken, bu projede süre yedi güne çekildi. Yatırımcının azami kar elde etmesi için koyun kaldıramayacağı bir nüfus yoğunluğu yaratılıyor.Avuç kadar koyda adeta bir şehir kuruluyor.”

“Projede Termal Diyor Ama Bölgede Termal Kaynak Yok”

Projede termal diyor ama termal kaynak yok

Fotoğraf: halktv.com.tr

Saymaz yazısına şöyle devam etti;

“Projede 7.428 metrekarelik alanda Thermal Welness Park tesisi yapılacağı anlatılıyor. Bu yüzden 1 Ocak 2021’den bu yana termal vurgusu öne çıkarılarak, satış gerçekleştiriliyor. Ancak projede termal kaynağı bulunmuyor. Termal, komşu parselde yer alıyor. Parselin sahibi ile SİNPAŞ arasında bağ bulunmuyor. Yine 9.600 metrekarelik alanda Marina Alışveriş Merkezi… 2.020 metrekare alanda açık ve kapalı yüzme havuzları ve 20 bin metrekare kapalı otopark yapılacak.”

Haberin paylaşılmasının ardından sosyal medya ve çevre koruma ekipleri büyük tepki gösterdi.