Gündem

Marketlerin çalışma saati değiştirildi! Sokağa çıkma yasağında market ve bakkallar açık mı?

Koronavirüs vakalarının artmasının ardından yeni önlemler alındı. Alınan yeni kararlar dün saat 20.00'dan itibaren uygulanmaya başlandı. Bu kapsamda marketlerin de çalışma saatinde değişikliğe gidildi. Peki, Sokağa çıkma yasağında market ve bakkallar açık mı? 

Koronavirüs vakalarının artmasının ardından yeni önlemler alındı. Alınan yeni kararlar dün saat 20.00’dan itibaren uygulanmaya başlandı. Bu kapsamda marketlerin de çalışma saatinde değişikliğe gidildi. Peki, Sokağa çıkma yasağında market ve bakkallar açık mı?

Yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında birçok işletme ve kurum için çalışma saatleri yeniden düzenlendi. Düzenleme kapsamında marketlerin çalışma saatleri içinde düzenleme getirildi. Buna göre Marketler bundan böyle saat 10:00’da açılacak 20:00’de kapanacak. Market ihtiyacı olan ve alışveriş yapacak olan vatandaşların bu saatleri dikkate alması gerekiyor

MARKETLER SAAT KAÇTA AÇILIYOR/KAPANIYOR?

Alınan yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında marketler 10:00’da açılacak 20:00’de kapanacak BİM, ŞOK, A101, Carrefour ve Migros gibi büyük perakendecilerin açılış ve kapanış saatleri de düzenlendi.

MARKETLER BUGÜN KAÇTA KAPANACAK?

İçişleri Bakanlığının, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele amacıyla valiliklere gönderdiği genelge kapsamında uygulanacak tedbirler, bugün saat 20.00’de başlayacak. Bu kapsamda, alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri, bugün saat 20.00’de kapanacak.

AVM içindekiler dahil restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme ­içme yerleri de 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis veya “gel­-al” şeklinde hizmet verecek.

Pastaneler ile simit, börek, poğaça vb. ürünleri üreten ve satan iş yerleri sadece bu ürünlerin satışını sabah 08.00’den itibaren gel-al şeklinde yapabilecek.

Bu yeme-içme yerleri, bugünden itibaren saat 20.00’den sonra sadece telefonla ya da online sipariş alacak.

Kısıtlamadan, yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla kara yolları kenarında yer alan ve şehirler arası toplu ulaşım ve lojistik amaçlı araçlara hizmet veren bazı dinlenme tesislerindeki yeme içme yerleri muaf tutulacak. Bu yerler, İl ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha kurullarınca belirlenecek.

Yeni tedbirlerin insanları telaşa düşürmemesi gerektiğini söyleyen market zincirinin Satıştan Sorumlu Grup Müdürü Eda Özkan, “Depolarımız ve mağazalarımızla sürece hazırlıklıyız, raflarda biten ürünün yerine anında yenisini koyuyoruz, telaşa kapılmaya gerek yok” dedi.

‘DEPOLARIMIZ VE MAĞAZALARIMIZ HAZIRLIKLI’

Market olarak hazırlıklarını yaptıklarını ve müşterilerin paniğe kapılmaması gerektiğini söyleyen Özkan, “İlk dalgayı geçirdiğimiz için en çok talep edilen ürünleri biliyoruz. Geçtiğimiz mart ayından tecrübemiz var. Bu dönemde temel gıda tüketimi çok fazla artıyor, yağ, un, makarna, şekere talep çok oluyor. Kolonya, dezenfektan gibi hijyen ürünleri de çok satılıyor” diye konuştu.

Marketlerin önünde uzun kuyruklara girmeye gerek yok, ihtiyacı olan ürünleri alsınlar. Satılan ürünün yerini anında dolduruyoruz. Depolarımız ve mağazalarımız hazırlıklı, mal tedariğimizi buna göre yaptık. Aşırı alışveriş yapıp hem kendilerini hem mağazaları, diğer vatandaşları yormasınlar”

‘KİMSE PANİK YAPMASIN’

Dünyayı etkisi altına alan korona salgını nedeniyle yeni kısıtlamaların getirildiği Türkiye’de halkın gıda ürünü ve temizlik malzemesi almak için marketlere akın etmemesini isteyen Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, “İsteyen istediği kadar gıda ve temizlik maddesi bulacaktır.

ÖNEMLİ UYARI

Kimse panik yapmasın. Halkımızdan bizim de istediğimiz hükümetimizin aldığı kuralları harfiyen uygulamak. Bizim önerilerimiz alışveriş saatlerini günün her saatine bölelim. Mesai çıkış saatlerinde değil, saat 20.00’ye kadar açık olacağımız için son saate bırakmadan günün her saatinde alışveriş yapılmalı. Önceden ne alacağımızı belirlemek lazım. Hızlı alışverişi yaparak mağazadan eve gitmek lazım. Bunlar çok önemli tedbirler. Tüketicilerimiz stok anlamda problem yaşamayacağımızı bilsinler. Daha önce böyle bir tecrübe yaşadık.

Tüketici o zaman panik havasındaydı. O zaman kişisel ürünlerimizde özellikle kolonyada sıkıntı yaşadık, sonra o da çözüldü. Bugün artık tüketicimize hiçbir sıkıntı yaşatmadan gerekli tedbirleri alarak hizmete hazırız. Türkiye gıda noktasında üretici bir ülkedir. Topraktan üretiyor. Hiçbir problem yaşamayacağız, evlerde stoğa gerek yok. Belki tüketici mağazaya sık gelmemek için temizlik ürünlerinde, dayanıklı gıda ürünlerinde ihtiyacını toptan alabilir. Buna stok denilmez. Ürün bulamama mantığıyla stok yapılıyorsa buna gerek yok” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu