Manisa HaberleriSağlık

Manisa’da eş zamanlı operasyonla görme kaybı yaşayan hasta tedavi edildi

Manisa Şehir Hastanesi'nde ilk defa yapılan "eş zamanlı kombine cerrahi operasyon"la görme kaybı yaşayan 75 yaşındaki Günay Saban sağlığına kavuşturuldu.

Manisa’da görme kaybı yaşayan 75 yaşındaki hasta ilk defa denenen bir yöntemle sağlığına kavuştu. “Vitrektomi” ve “katarakt” tanıları konulan hasta için yapılan eş zamanlı kombine cerrahi operasyon başarıyla sonuçlandırıldı.

Manisa Şehir Hastanesinden yapılan açıklamaya göre, görme azlığı şikayetiyle hastaneye başvuran Saban’ı muayene eden Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Berkay Akmaz, ameliyat kararı aldı.

Göz arkasındaki patolojilerin tedavisinde uygulanan “vitrektomi” ve “katarakt” cerrahisinin aynı anda uygulandığı hasta, başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu.

Op. Dr. Akmaz, aynı göze eş zamanlı kombine cerrahi operasyonu Manisa’da ilk kez yaptıklarını belirterek “Hastanın sağ gözünde katarakt, sol gözde ise hem katarakt hem de epiretinal membran denilen bir zar oluşumu vardı. Kombine bir ameliyatla hem hastanın kataraktı hem vitrektomi cerrahisiyle olmaması gereken zar temizlendi. Hastamız şu an görme yetisinden çok memnun ve onun memnuniyeti bizler için de büyük mutluluk.” ifadelerini kullandı.

Günay Saban da başarılı operasyonla görme yetisini geri kazandığını, doktoruna teşekkür ettiğini belirtti.