Vali Güvençer’den kahvecilere ziyaret

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Çetin ve yönetim kurulunu ziyaret etti.Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, iadei ziyaretler kapsamında Manisa Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Çetin ve...

Vali Güvençer’den kahvecilere ziyaret
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Çetin ve yönetim kurulunu ziyaret etti.
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, iadei ziyaretler kapsamında Manisa Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Çetin ve yönetimini ziyaret etti. Ziyarette MESOB Başkanı Hasan Geriter de hazır bulundu. Başkan Çetin, Vali Güvençer’e kahve fincanı takımı hediye etti. Kahvehane kültürünün geçmişe dayandığını belirten Vali Güvençer, “Kahve, kahvehane, kıraathane, kahveci figürleri bu coğrafyada diğer coğrafyalardan çok daha kuvvetlidir. Bundan dolayı el üstünde tutulması gereken bir sektördür. Sahip olduğumuz toplumsal kültürümüz bu sektörde bir şekilde devam ediyor. Ahi ocağının ilkeleri karşımızda yazıyor. Önemli olan bu ilkelere uymak ve sahip çıkmaktır. Kendimizi kandırmaya gerek yok artık. Ahi ocağı yok artık. Ahi ocağı kültürü günümüzde neredeyse ayakta değil. Ama ölmüşte değil. Bu ilkeler bizim içimize işlemiştir. Bütün esnafımız bu kadim gelenekten, inanç değerlerinden, ortak insanlık değerlerden faydalanıyor. Bizi güçlü kılan da bu. Elimizden kaçırmış olsak bile bu ilkelere sahip olmanın yollarını aramalıyız. Kahvehanelerde hüzünler yerine daha çok sevinçler paylaşılsın. Huzur, mutluluklar paylaşılsın. Bu memleket için neler yapılabileceğinin istişareleri yapılsın. Besleme çekmesini bilen, şükretmesini bilen esnafımızın elinden sıcacık çaylar, sıcacık kahveler içilsin. Kahvehaneler sadece bir çay ocağı, kahve değil, bu toplumun kültürü, bu medeniyetin birere toplumlaşma ocağıdır” diye konuştu.
YORUM EKLE