Vali Güvençer, ’Hüsn-i Hat’ sergisini gezdi

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Hattat Yusuf Sezer ve öğrencisi Hattat Arkın Ongan’ın eserlerinin yer aldığı hat sanatı sergisini gezdi.Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Meclis Salonu Fuaye Salonu’nda "Hüsn-i-Hat" ismiyle...

Vali Güvençer, ’Hüsn-i Hat’ sergisini gezdi
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Hattat Yusuf Sezer ve öğrencisi Hattat Arkın Ongan’ın eserlerinin yer aldığı hat sanatı sergisini gezdi.
Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Meclis Salonu Fuaye Salonu’nda "Hüsn-i-Hat" ismiyle 07 Aralık 2016 tarihinde açılan sergide toplam 80 eser bulunuyor. Serginin 11 Aralık tarihine kadar açık kalacağı belirtilirken, sergiyi ziyaret eden Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Hattat Yusuf Sezer’den bilgi aldı. Sezer, "Sadece hattat olarak bu mesleği yaparak, bu sanatla yaşayan kişiyim. 10 bini aşan talebe sayımla 52 de icazet alıp mezun olan hat üstatlarımızla yeni meslektaşlarımızla bu kervanı yurt sathında tanıtmaya, yaymaya devam ediyoruz. ‘Her İlde Bir Sergi, Her Eve Eser’ projemle bu 36‘ncı sergim oluyor. İstanbul’da yaşıyorum ve İstanbul’da bu işi icra etmekteyim, ama Anadolu’ya taşımaktayım. Bu sergilerin amacı, kültürümüz unutuluyor. Bu kültürümüze arzu edilen, beklenilen, hayal edilen seviyede alaka göremiyoruz. Görülmesi için de fedakârlık yaparak Anadolu’ya sergilerimizi taşımaya gayret ediyoruz. Sanatlar şehri İstanbul, medeniyetlerin şehri İstanbul ama Anadolu bundan mahrum kalmasın. Ecdadımızdan bize kalan çok zengin bu mirası yaşatmanın, her vilayette güzel insanların gönüllerinde, dualarında olma gayreti içindeyiz. Bu eserlerin tamamı hadisi şerif ve dua değil, zengin bir hat kullanımı ve çeşitliliği var. Filozoflarımız, bilgelerimiz ve şairlerimizin cümlelerini de kullandık” şeklinde konuştu.
Hattat Yusuf Sezer, yaptığı Vali Güvençer’e hat sanatı tablo hediye etti.
YORUM EKLE