18 Haziran 2014 Çarşamba 20:07
Vali Bektaş, Cıtes Tüzüğü Ve Biyokaçakçılık Konferansına Katıldı

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi’ kapsamında kapasite geliştirme faaliyeti olan ‘CITES Tüzüğü ve Biyokaçakçılık Konferansı’ düzenlendi.
Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB) Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Vali Yardımcısı Sıdkı Zehin, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Yunusemre Kaymakamı Yüksel Topal, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Erbil Kalmış ve ilgili bakanlıkların yetkilileri katıldı.
Avrupa Birliği Bakanlığının himayesinde, yerelde Manisa Valiliği Avrupa Birliği ve Proje Koordinasyon Merkezi'nin organizasyonu ile MOSB Müdürlüğünün katkılan ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı destekleri, Orman ve Su İşleri 4. Bölge Müdürlüğü'nün işbirliğiyle uygulanan Konferans kapsamında; CITES uygulamaları, CITES Tüzüğü ve AB Müktesebatı, Hayvan ve Bitki Biyokaçakçılığı, Manisa İlinde Yetişen Tabii ve Aromatik Bitkiler ile Süs Bitkilerinin Potansiyeli ve Biyokaçakçılığı, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ve Gümrük Mevzuatı, Biyokaçakçılıkla Mücadelede Halkın, Kolluk Kuvvetleri ve Uygulayıcıların Bilgilendirilmesi ve Bilinçlendirilmesi konularında yerelde işbirliği içerisinde çalışan kurumlara bilgilendirme yapıldı.
Konferans kapsamında AB Uyumları içerisinde ilde hali hazırda görevlerini sürdüren kurumların işbirliğini ve idari kapasitelerini geliştirici bilgiler sunuldu.

Toplantıda konuşan Orman ve Su İşleri 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, “Biyo çeşitlilik bir bölgedeki genlerin, türlerin eko sistemlerin ve ekolojik olayların oluşturduğu bir bütündür. Kısaca canlıların çeşitliliğidir. Ülkemizin Asya ve Avrupa arasında bir köprü görevi görmesi çok değişik iklim ve coğrafi yapıya sahip olması, ayrıca Avrupa-Sibirya, Akdeniz, İran, tuna olmak üzere üç farklı biyo coğrafik bölgenin kesişim yerinde bulunması nedeniyle ülkemizde 161 memeli, 460 kuş, 120 sürüngen, 30 amfibi çift yaşamlı, 480 deniz balığı, 236 tatlı su balığı, 60 bin ila 80 bin farklı böcek türünün olduğu bilinmektedir. Bu da gösteriyor ki ülkemiz biyo çeşitlilik anlamında ne kadar zengindir. Avrupa’ya baktığımızda toplam 12 bin 500 tür vardır. Bu türlerin 11 bin türü başlı başına ülkemizde bulunmakta. Ayrıca bu 11 bin türün 3 bin 925’i de endemik tür kapsamındadır. Sadece ülkemizde bulunmaktadır. Türkiye biyo çeşitlilik bakımından bir kıta özelliği göstermekte olup eşsiz bir yere sahiptir. Manisa ili biyo çeşitlilik envanteri, envanter izleme politikasıyla Manisa İlinin biyo çeşitliliğini tespit edip ayrıca örneklerin fotoğraf ve kurutulmuş türleriyle bir envanter oluşturacağız. Tarım, peyzaj, tıp ve eczacılık gibi hemen hemen tüm sektörlerde geleneksel ürün geliştirme yolunda büyük ilerleme sağlanmıştır. Zengin biyolojik kaynaklara sahip bölgemizde bu tür özelliklerin cazibe merkezi haline gelmesine sebep olmuştur. Biyo kaçakçılık ülkemizde de son yıllarda görülmeye başlamıştır. Özellikle ülkemizden böcekler, kelebekler, bitkiler, kuşlar, sürüngenler çift yaşamlılar ve yumuşakçaların kaçırıldığını bilmekteyiz. İlimizin endemik türlerinin en başında gelen Manisa lalesi bizim için çok önem arz etmektedir. Spil dağı milli parkında bulunan Manisa lalesi bu yöreye özgüdür. Özellikle Osmanlı döneminde III. Selim zamanında Hollanda heyetine hediye edilen Manisa lalesi, orada çoğaltılıp bugün Hollanda’da ihracat anlamında 10 milyar dolarlık gelir elde edilen bir kalem haline gelmiştir. Halbuki bu türün kaynağının Türkiye ve Manisa İli olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla bu tür endemik türlerimizin korunmasının önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. CITES Tüzüğü AB uyum sürecinde 120 ülkenin ve Ülkemizin de imzalamış olduğu bir sözleşmedir. Bununla nesli tehlike altında bulunan türlerin uluslararası ticaretinin düzenlemesi öngörülmektedir. Özellikle biyo kaçakçılık, silah ve uyuşturucu kaçakçılığından sonra Dünyada en çok yer alan bir kaçakçılık türü olarak görülmektedir” dedi.
VALİLİKLERDE AB İŞLERİ İÇİN KAPASİTE OLUŞTURULMASI PROJESİ
Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen "Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi" 18-19 Mart 2013 tarihinde yapılan açılış konferansı ile uygulanmaya başlandı. Proje, Manisa Valiliğinin de yer aldığı 20 pilot ilde uygulanıyor. Avrupa Komisyonu tarafından 1 milyon 950 bin € hibe tutarı ile desteklenen projenin süresi 2 yıl. Proje uygulanmaya başladığından bu yana; Valilik AB Birimlerine yönelik olan çalışma kapsamında AB Uzmanlık Eğitimleri, Eğiticilerin Eğitimi ve Brüksel çalışma ziyaretleri düzenlendi.
Şehir Eşleştirme Programı kapsamında Budapeşte Belediyesi ile karşılık çalışmalar devam ediyor. Avrupa Birliği Bakanlığı ile Strateji Belgesinin hazırlık çalışmaları ve Bölgesel Çalıştay faaliyetleri önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek. Proje kapsamında kurum ve kuruluşlar arasında işbirliğini arttırıcı, kurumların idari kapasitelerini geliştirici faaliyetlerin uygulanması amacı ile Eylül 2013 tarihinde Kapasite Geliştirme Faaliyeti Teklifi çağrısı yapılarak Ocak 2014 tarihinde Teklif çağrılarının sonuçları yayımlandı. 20 Pilot ilden toplam 69 başvuru yapıldı ve bu teklif çağrılarından 40 tanesi kabul edildi. Bu teklif çağrılarının 3 tanesi Manisa Valiliği Avrupa Birliği ve Proje Koordinasyon Merkezine ait olup "Rekabet Gücü için İnovasyon Çalıştayı" 19-20 Şubat 2014 tarihinde, AB Çevre Politikaları ve Katı Artık Yönetimi Konferansı 17 Haziran 2014 tarihinde Manisa’da uygulandı.

Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.