Soma'da Maden İşçilerine İhtarname Şoku

Manisa'nın Soma İlçesindeki Maden İşçilerine Noter Yoluyla İhtarname Gönderildi. Çalışanlara Gelen Resmi Tebligatta 3 Gün İçinde İşbaşı Yapmaları, Aksi Takdirde Yasal Yollara Başvurulacağı Belirtildi.

Manisa 17.06.2014, 16:24 18.02.2015, 23:00
Soma'da Maden İşçilerine İhtarname Şoku
Manisa'nın Soma ilçesindeki maden işçilerine noter yoluyla ihtarname gönderildi. Çalışanlara gelen resmi tebligatta 3 gün içinde işbaşı yapmaları, aksi takdirde yasal yollara başvurulacağı belirtildi.

Yollanan ihtarname ile işten atılma riskiyle karşı karşıya olan işçilerden Adnan Yılmaz, "Devlet bize söz verdi. Bizim iznimiz olmadan müfettişler yeraltına inip bu işyeri tam hazır hale gelmeden kimse işe gitmeyecek sözü verildi. Biz de gitmiyoruz. Zaten psikolojimiz bozuk. Ne yapacağız bilmiyoruz.

Madenci demek zurnanın son deliği demektir" dedi. Üç yıldan beri malzemeci olarak Atabacasında çalıştığını kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu: "Benim orada yapacak işim yok, gidip orada oturup yevmiye almam doğru değil, ben terimin karşılığını istiyorum. Gidip orada oturup para kazanmanın peşinde değilim. Biz istemiyoruz madenin kapanmasını, herkes burada aç, gurbetçiyiz hepimiz. Biz istiyoruz ki herkes evine ekmek götürsün, istemiyoruz maden kapansın, ama bizi yönetenler buna el atsın. Öyle evimize kağıt yollayarak bizi tehdit etmenin amacı olmaz. Çıksın buraya gelsin, bugün burada paramız verilmediği için oturma eylemi yapıyoruz. Gelsin arkadaşlar sizin şartlarınız böyle böyle olacak desinler her zaman onların yanlarında yer alalım. Biz devlet yetkililerine sesleniyoruz, ya bize sahip çıksın ya da desin ki burada iş olmayacak gidelim boyacılık yapalım simit satalım çocuklarımızın nafakalarını kazanalım".

HİÇBİR DEĞİŞİKLİK YAPILMADI
Şirketin üretimi durdurulan Işıklar maden ocağında emniyet ekibinde çalışan işçilerden Talha Karabacak da sözlerini şöyle sürdürdü: "O maden açıldığından bu yana yani yaklaşık 1,5 yıldır burada çalışıyorum. Mağdur durumdayız. Bana da aynı şekilde ihtarname geldi. 'Üç gün içinde işe gelmezseniz haklarınız feshedilecektir' diye yazı geldi. Yazıyı alınca hemen gittim maden ocağına, orada emniyet ekibinde üç ayak kapatıldı. Yaklaşık 4 gün önce aynı ekipte çalıştığım arkadaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla 860 pp karbonmonoksit gazı olduğunu söyledi. Bu şu anda tehlikeli. Orada hiçbir değişiklik yapılmadı. Ne kablolar ne bantlar bir değişiklik yok. Dün elektrik ekibinde çalışan bir arkadaşımı gördüm. Sadece panolar değişmiş hiçbir değişiklik yok. En son ayın 9'unda gitmiştim. Makineler yine çalışıyor. Yer altında çalışması yasak olan mazotlu araçlar yine çalışıyor".
Yorumlar (0)