Sezonluk köpek sevgisi barınakları doldurdu

MANİSA Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Reyhan Erbirliler, barınakların sahipleri tarafından terkedilmiş cins köpeklerle dolduğunu söyledi. Erbirliler, hayvanseverleri, bu köpekleri sahiplenmeye davet etti.

Manisa 27.09.2015, 09:57
Sezonluk köpek sevgisi barınakları doldurdu

Manisa Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Reyhan Erbirliler, sahiplenilen hayvanların sokağa terkedilmesine isyan etti. Petshoplardan hevesle alınan cins hayvanların barınaklara terkedildiğini açıklayan Erbirliler, "Bir anlık hevesle ya da 'gösteriş olsun' diye petshop'lardan cins hayvanları alıyorlar. Daha sonrasında hevesleri geçince sokağa terkediyorlar. Hayvanlar büyüdüğünde güzelliği, şirinliği geçince hevesler de kaçıyor. Son yıllarda bu çok arttı. Sokaklar terkedilen cins köpeklerle doldu. Bazıları da getirip barınağa bırakıyor. Bakmayacağınız bir canı sahiplenmeyin. Birçok köpek barınağa bırakıldığı ve alıştığı yerden ayrıldığı için depresyona girip ölüyor. Hiç kimsenin bir canlıya bunu yapmaya hakkı yok" dedi.

Ailelerin çocuklarına karne hediyesi olarak evcil hayvan aldığını ifade eden Erbirliler, "Yaz boyunca çocuklar bu hayvanlarla vakitlerini geçirdi. Ancak kış dönemi girdiğinde, aileler bakımı zor olduğu için bu hayvanları sokağa bırakmayı tercih ediyorlar. Bir canlı hiçbir zaman hediye olamaz. Hiç değilse sokağa bırakmayın?" diyerek, tepkisini dile getirdi. Erbirliler, hayvanseverleri barınaktan terrier, golden retriever, labrador retriever gibi pek çok cins köpeği sahiplenmeye davet etti.

Yorumlar (0)