Sarıgöl’De Tarımsal İzleme Ve Bilgi Sistemi İstasyonu Hizmete Girdi.

Sarıgöl’De Sarıca-Tarımsal İzleme Ve Bilgi Sistemi İstasyonu Hizmete Girdi.

Manisa 21.03.2014, 16:45 18.02.2015, 23:01
Sarıgöl’De Tarımsal İzleme Ve Bilgi Sistemi İstasyonu Hizmete Girdi.

Sarıgöl Ovası’ndaki 60 km çevresindeki üzüm bağlarına hitap edecek olan Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi (TARBİL) istasyonu hizmete girdi.
TARBİL faaliyetlerini yürütmek üzere Kalkınma Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İTÜ arasında imzalanan protokol gereğince Sarıgöl İlçesi Çanakçı Köyü’nde kurulan Sarıca Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi İstasyonunun ilçe tarımına önemli katkı sağlayacağını belirten Sarıgöl İlçe Gıda-Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Toy, "Sarıca Tarımsal İzleme ve Bilgi (TARBİL) Sistemi İstasyonumuzdan, ilçemizin 65 Bin dekarlık üzüm bağı istasyonumuzdan alınan veriler depolanmakta ayrıca çiftçilerimizi anında bilgilendirilmektedir. TARBİL sistemi istasyonu sayesinde havanın, nemin hava ve yer ölçümler, havanın sıcaklığını yerden 2-10 metre yüksekliğine ölçebiliyor, tarım alanlarını videosunu ve fotoğraflarını alabiliyor. 15 dakika arayla uydu bilgilerini depolama özelliği var." dedi.

65 BİN DEKARLIK ÜZÜM ALANI KONTROL ALTINDA:
Sarıgöl ve çevresinde 85 bin dekarlık alan üzerinde kayıtlı üzüm bağının bulunduğunu, yeni faaliyete geçen TARBİL İstasyonu ile kontrol edilen üzüm bağlarının yüzde 80 olduğunu belirten Sarıgöl İlçe Gıda- Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Toy’’ Sarıca İstasyon sayesinde 85 Bin dekarlık üzüm alanının 65 Bin dekarlık bölümü dakika, dakika her türlü bilgilerine dairedeki bilgisayarlardan denetlemekteyiz. İstasyondan alınan bilgiler doğrultusunda bağlarda görülen hastalık ve zararlılarla mücadele zamanını tespit ederek çiftçilerimize yardımcı olmaktayız. Üzüm üreticilerimizin kaliteli ve randımanlı üzüm almaları sağlanacak." dedi. Çanakçı Köyü’nde kurulan TARBİL İstasyonu 60 Km, çevresindeki üzüm bağlarına uydu aracılığıyla, hava, toprak sıcaklıkları, 24 saatlik yağış miktarı, rüzgar hızı, nem oranını denetlemekte olduğunu belirten Mehmet Toy, "İstasyon güneş enerjisi ile çalışıyor,360 derece dönebilen dört kamera, sistem aynı zamanda sesli anons yapabiliyor.’’ dedi.


TARBİL SİSTEMİNE ÇİFTÇİLERDE ÜYE OLABİLİR.
Sarıgöl İlçe Gıda-Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Toy, "Üzüm üreticilerimiz de www.tarbil.org’’sitesine girerek üye olabilirler. Bu siteden alacakları şifreyle de ilçe genelindeki yer ve hava olaylarını, nem oranlarını görebilme imkânları da bulunuyor.’’ dedi.

ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SEVİNÇLİ
Sarıgöllü üzüm üreticileri de uydu sistemiyle tarımsal bilgileri anında alabilmemin sevincini yaşıyor. Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, "TARBİL uydu sistemiyle, alacakları anında bilgilerle üzümlerini yetiştirecekler, zirai müsaadelerini yapacaklar. Sarıgöl üzümcüleri için yararlı oldu.’’ dedi.

Yorumlar (0)