Manisa’nın içme suyunu sağlayan tesis modernize ediliyor

Manisa Büyükşehir Belediyesi Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, Manisa merkezin yüzde 60’ının su ihtiyacını karşılayan Akpınar İçme Suyu Tesisi’nde sürekli ve kesintisiz enerji temini için tesisin modernizasyonunu...

Manisa’nın içme suyunu sağlayan tesis modernize ediliyor
Manisa Büyükşehir Belediyesi Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, Manisa merkezin yüzde 60’ının su ihtiyacını karşılayan Akpınar İçme Suyu Tesisi’nde sürekli ve kesintisiz enerji temini için tesisin modernizasyonunu sağladı. Tesisin diğer kısımlarındaki bakım ve yenileme çalışmaları da hızla devam ediyor.
MASKİ Genel Müdürlüğü, Akpınar İçme Suyu Tesisi’ni modern sistemlerle donatarak daha verimli hale getirmek için çalışıyor. Yaklaşık 20 yıl önce yapılmış olan ve ekonomik ömrünü tamamlayan içme suyu sistemleri MASKİ tarafından yenilendi. Bu kapsamda, Türkiye genelinde önemli noktalarda bulunan cihazlardan biri Manisa merkeze kazandırıldı. Cihazın montaj aşamasında Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Dairesi Başkanı Ali Öztozlu ve İçme Suyu Dairesi Başkanı Hakan Açabay da ekiplerin başında bulundu.

Yeni cihazla gelen yenilikler
‘Change Over’ isimli cihaz sayesinde, bir arıza yaşanması durumunda yüksek gerilim hattından tesise 2 farklı hat üzerinden gelen enerji diğerine otomatik olarak geçiyor. Bu sayede sistem sürekli olarak çalışmaya devam ederken, ekiplerin hattı bir diğerine aktarmak için tesise gitmesine gerek kalmıyor. Sistem gelişmiş yapısı sayesinde uzaktan da takip edilerek yönlendirilebiliyor. Ayrıca cihaz üzerinde yer alan ekrandan arızaların kayıtları alınarak raporlama da yapılabiliyor. 2 hatta aynı anda bir arıza yaşanması ihtimalini de değerlendiren Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Dairesi Başkanlığı, gelişmiş bir güç destek sistemi de inşa etti. Yeni sistem sayesinde, içme suyu tesisine gelen enerjiyi otomatik olarak takip eden cihaz ile elektrik arızasından kaynaklı su kesintileri en az seviyeye düşürülecek.
YORUM EKLE