Kara üzüm pekmezi mahalleliye yeni pazarlar sağladı

Manisa’nın Selendi ilçesine bağlı Rahmanlar Mahallesi’nde 100 dekarlık üzüm bağlarında üretilen pekmezler yayla bağcılığı yapan çiftçilere yeni bir pazar imkanı sağladı.Manisa’nın Selendi ilçesine bağlı Rahmanlar Mahallesi’nde...

Manisa 31.10.2016, 18:39
Kara üzüm pekmezi mahalleliye yeni pazarlar sağladı
Manisa’nın Selendi ilçesine bağlı Rahmanlar Mahallesi’nde 100 dekarlık üzüm bağlarında üretilen pekmezler yayla bağcılığı yapan çiftçilere yeni bir pazar imkanı sağladı.
Manisa’nın Selendi ilçesine bağlı Rahmanlar Mahallesi’nde orman köylülerine destek olmak amacıyla ORKÖY tarafından yürütülen proje kapsamında verilen desteklerle kurulan 100 dekarlık üzüm bağlarında üretilen pekmezler yeni bir pazar alanı oluşturdu. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü orman köylüsünü kalkındırmaya destek olmaya yönelik yürüttüğü ORKÖY projesi sayesinde Selendi Rahmanlar Mahallesi’nde 4 yıl önce başlanılan çalışma ile çiftçinin üretimine başladığı sofralık kara üzüm pazarının yeni oluşması nedeniyle üreticileri pekmez yapmaya yöneltti. 2012 yılında Rahmanlar Mahallesi’nde 20 aileye yayla bağcılığı kredisi verilerek 5’er dekarlık alanlarda kurulan toplam 100 dekarlık üzüm bağları şimdi üreticilerin yüzünü pekmez ile güldürüyor. Dekar başına yaklaşık 100 kilo pekmez yapılan üzüm bağlarının gelecek yıllarda da pazarın oluşması ile yörenin kalkınmasına destek olacak.
Ziraat Odası ve Süt Üreticileri Birliği Başkanı ve Rahmanlar Mahalle Muhtarı Servet Akyıldız konuyla ilgili yaptığı açıklama da, "Mahallemizde 4 yıl önce 4 yıl ödemesiz 3 yıl ödemeli toplam 7 yıl süreli ve yüzde 18 hibe ile yayla bağcılığı kredisi ile başlatılan bu projenin meyvelerini göremeye başladık. Yeni yeni pazarı oluşması bu yıl ürünümüzü pekmez yaparak değerlendirdik. Kilosunu 15 ile 18 lira arasında iç piyasaya satıyoruz. Yapması meşakkatli bir iş. Ancak zevkli onun için yeni yeni para kazanmaya başladık. Pekmez ile ürünümüzü tatlandırdık. Mahallemizin yeni gelir kapısı olamaya aday bir ürün. İnşallah destek sayesinde yeni bahçelerin kurulması ile tüm ilçe geneline yayılır. Halkımızın gelir seviyesi yükselir. Pekmezimiz marka olur" dedi.
Yorumlar (0)
23°
açık