Gediz Nehrini Kurtarmak İçin Savaş Açtılar

Ege Bölgesinin Önemli Su Kaynaklarından Biri Olan Gediz Nehri’ndeki Kirlilikle Mücadeleye Etkin Bir Şekilde Devam Eden Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma Çevre Ve Kalkınma Vakfı (Gema) Gediz’İ Kirletenlere Karşı Savaş Açtı.

Gediz Nehrini Kurtarmak İçin Savaş Açtılar
Ege Bölgesinin önemli su kaynaklarından biri olan Gediz Nehri’ndeki kirlilikle mücadeleye etkin bir şekilde devam eden Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma Çevre ve Kalkınma Vakfı (GEMA) Gediz’i kirletenlere karşı savaş açtı. Vakıf aynı zamanda Manisa genelinde yapılması planlanan 30’a yakın arıtma tesisinden vazgeçilip tek bir arıtma tesisiyle Gediz’in kurtarılabileceğini belirten bir projeyi MASKİ Genel Müdürlüğüne sundu.

Yapılan basın açıklamasına GEMA Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu’nun yanı sıra GEMA Vakfı Başkan Yardımcısı Fatma Gökçe Taşdelen, Manisa Barosu Çevre Komisyonu Avukatı Hasan Namak, GEMA Vakfı Hukuk Komisyonu Başkanı Av. Gülgün Sümer ve GEMA Vakfı Başkan Yardımcısı Galip Turanlı da katıldı.

MASKİ Genel Müdürlüğünü ziyaret ederek bir saate yakın görüşme yaptıklarını kaydeden Kilimcigöldelioğlu, “MASKİ Genel Müdürlüğünde hem Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımıza yarın da Manisa Valimize vereceğimiz dilekçelerin birer örneklerini verdik. Dilekçemizde şunları belirttik,‘Manisa Büyükşehir Belediyesinin içme suyunu kontrol ettiği gibi tarımsal sulamayı da aynı özenle kontrol etmelidir. Gediz Nehrine ve yan kollarına organize sanayiler ve fabrikaların kimyasal atıkları dökülmemelidir. Gediz Nehri kaynağından çıktığı gibi tertemiz kalmalıdır" dedi.
GEMA Vakfının 15 yıllık önerisi doğrultusunda Sarıgöl, İzmir, Menemen Maltepe beldesine atıksu kanalı yapılması gerektiğini anlatan Kilimcigöldelioğlu, şöyle konuştu: "Ön fizibilite çalışmalarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteğiyle Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmasına, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Manisa merkez, Alaşehir, Turgutlu, Gördes, Demirci, Sarıgöl’ün ilçelerine yapılacak arıtma tesisleri inşaatlarının başlanmamasına, bunun yerine İzmir Menemen Maltepe beldesine tek bir büyük arıtma tesisi yapılarak sorun çözüme kavuşturulmalıdır.’ Bu dilekçemizi verdik. MASKİ bunu inceleyecek. Bu sorunun çözülmesi lazım. Şuanda Çevre Bakanlığının programında 30’a yakın arıtma tesisi var. Şuanda 127 milyon TL’lik bir yatırım için karar alınmış. Bu yanlış bir yatırım. Bu sorun tek bir arıtma tesisi ile çözülebilir.”

ABD ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde nehirlere, göl ve barajlara kimyasal ve evsel atık atılmasının yasak olduğunu anlatan Kilimcigöldelioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz de bunun yapılmasını istiyoruz. Gediz Nehri çok kirli. Biz Salihli’den, Alaşehir’den geliyoruz. Alaşehir Çayı bölgenin en kirli çayı, Nif Çayı kadar kirli. Nif Çayı Alaşehir Çayı’nın yanında daha temiz görünüyor. Biz bu işin mutlaka çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Yine Cumhurbaşkanımızdan randevu talebinde bulunduk ayrıca Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Çevre ve Şehircilik Bakanı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıyla görüşmeler yapacağız. Bu işin başka türlü çözümü yok. Gediz şuanda kirli. Önemli olan Gediz’in temiz kalması.”
Yapılacak tesisin maliyetini Çevre Bakanlığı ve Devletin Büyükşehir Belediyesine destek vererek karşılaması gerektiğini kaydeden Kilimcigöldelioğlu, “Kesinlikle bunun fizibilitesinin yapılması lazım. Şuan biz yapılması planlanan arıtma tesislerinin yapımını doğru bulmuyoruz. Büyükşehir bunu incelemeli ve yeniden düzenlenmeli. Bu iş tek bir tane tesisle çözülebilir. Şuan 30’a yakın yapılması planlanan arıtma tesisi var. Bence bunlar yeniden düzene girmeli” dedi.

Atıksuların Gediz’e verilmesinin mantıksızlık olduğuna dikkat çeken Kilimcigöldelioğlu, şunları söyledi:
“İçme suyunu nasıl devlet kontrol ediyorsa belediye ve Çevre Bakanlığının da sulama sularını kontrol etmesi lazım. Şuan her evde 2-3 kanser vakası var. Her ailede. Bunun sebebi bu kirlilik, beslenme bozukluğu. Onun için kesinlikle Gediz’in tertemiz kalması lazım. Bunun için savaşmaya karar verdik. Manisa Barosu ile beraber Çevre Komisyonu ile birlikte arıtma tesisi olmayan belediyeler, organize sanayi bölgeleri, fabrikalara suç duyurusunda bulunacağız. Hem valiliğe şikayette bulunacağız hem de haklarında dava açacağız. Gediz Nehri’ne kim atık akıtırsa şikayetçi olacağız. Gediz’e paralel bir atıksu kanalı yapılırsa bu kesinlikle çözüm olur. Tek bir atıksu kanalıyla.”

Manisa Barosu Çevre Komisyonu avukatı Hasan Namak da bu projenin çok hızlı karar verilmesi halinde 1,5 sene içinde hayata geçilebileceğine dikkat çekerek, “Bunun için Başbakanın tam bir irade koyması lazım” dedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 22:59
YORUM EKLE