Eğitim Bir-Sen Pazartesi Günü İmza Kampanyası Başlatıyor

Kula Eğitim Bir Sen’Den İmza Kampanyası

Manisa 15.02.2015, 00:12 18.02.2015, 22:59
Eğitim Bir-Sen Pazartesi Günü İmza Kampanyası Başlatıyor

Eğitim Bir-Sen Kula Şube Başkanı Adem Sümen, karşılıksız nöbet görevine ’hayır’ demek ve ek ders esaslarındaki adaletsizliğin giderilmesi için 16 Şubat Pazartesi gününden itibaren Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Kula’daki okullarda da imza kampanyası başlatacaklarını açıkladı.

Kula Eğitim Bir-Sen Temsilcisi Adem Sümen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kamu kurumlarındaki her nöbet görevinin bir karşılığı bulunduğu halde“Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında nöbet görevinin bir karşılığının olmamasının izah edilecek bir tarafı yoktur. Genel Merkezimiz tarafından Toplu sözleşme masasının yanı sıra Kasım 2013, Mart 2014 ve Kasım 2014 Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantılarına da taşıdığımız ‘Eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerce fiilen yerine getirilen nöbet görevi karşılığında, nöbet tutulan her gün için ek ders ücreti ödenmesi’ yönündeki talebimizin geçen süre zarfında karşılanması noktasında somut bir adım atılmaması üzerine haklı davamızda kamuoyu bilinci oluşturmak ve acil çözüm bekleyen sorunu konunun muhataplarının dikkatine sunmak amacıyla böyle bir kampanya başlattık. Angaryaya hayır diyor, nöbet görevi için ücret istiyoruz" dedi.


“Karşılıksız nöbet görevinin yanında bir başka sorun ise ek ders esaslarındaki adaletsizlik ve uzun süredir öğretmenlerin ek ders ücretlerinde iyileştirme yapılmamasıdır” diyen Sümen, "Bu anlamda Milli Eğitim Bakanlığı, iki yıl önce sendikalardan da görüş alarak ek ders esaslarında yapmayı planladığı değişikliği bir türlü yapamadı. Ek ders esaslarında ücret dengesizliğine ve mağduriyete neden olan hükümler, uzun bir zaman geçmesine rağmen hala değiştirilmemiştir. Öğretmenlerin branşlarına göre ek ders ücretlerindeki adaletsizlik, okul türlerine göre yöneticilere verilen ve izahı mümkün olmayan ek ders ücreti farklılıkları sorunu bir an evvel çözüme kavuşturulmalıdır. Hala 10 TL’nin altında olan ek ders birim ücreti iki katına çıkarılmalıdır” şeklinde konuştu.

Eğitim-Bir-Sen Kula Temsilciliği olarak bizlerde 16 Şubat Pazartesi günü okullarda imza kampanyasını başlatacaklarını söyleyen Sümen, "Bu bağlamda eğitim çalışanlarının sosyal ve özlük haklarını talep ederken öğrencilerin güvenliğinin yanı sıra okulu ve ailelerimizin huzursuzluğa sevk edecek eylemlerden kaçınılması noktasında sendikalarımızın daha hassas davranması gerektiği kanaatindeyiz. Eğitim-Bir-Sen’in de yer aldığı Memur-Sen ailesi olarak aynı metotla 12 milyon 300 bin imza toplayarak kılık kıyafet yönetmenliğinde elde ettiğimiz başarı unutulmamalıdır" dedi.

Yorumlar (0)