Doludan Zarar Gören Alanların Tespiti Sürüyor

Doludan Zarar Gören Alanların Tespiti Sürüyor

Manisa 08.06.2014, 18:33 18.02.2015, 23:00
Doludan Zarar Gören Alanların Tespiti Sürüyor

Geçtiğimiz hafta Manisa merkezde yaşanan dolu felaketinden en çok Yunusemre ilçesinin zarar gördüğü öğrenildi. Lokal dolu yağışı sonrası zararın yüzde 90’ını Yunusemre ilçesinde yüzde 10’u ise Şehzadeler ilçesinde gerçekleşti.

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ve Ziraat odası meclis başkanı Mustafa Kaçire, geçtiğimiz hafta yaşanan dolu felaketinin ardından Şehzadeler ilçe sınırlarında zarar gören üreticiler ile Tekeliler köyünde bir araya gelerek zarar gören mahsuller hakkında bilgiler aldı.

Bu tür doğal felaketlerin her zaman risk olduğunu ifade eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, ”Öncelikle siz üreticilerimize çok geçmiş olsun diyorum. Her ne kadar yaşanan dolu felaketinin yüzde 90’ı Yunusemre ilçe sınırlarımızda olsa da Şehzadeler ilçemizde de bir kısım üreticilerimiz zarar görmüştür. Yaşanan dolu felaketinin ardından ilçe tarım müdürümüz ile görüşmelerimiz oldu. Kendisi bize en kısa sürede zarar tespitlerinin yapılacağını ifade etmişlerdir. Bizde Şehzadeler Belediyesi olarak bu süreçte üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Tabi bu tür doğal felaketlerin önüne geçmek mümkün değil. Ancak bunlar için bir takım önlemler alınması mümkün. Bildiğiniz gibi bunlar ile ilgili olarak Tarımsal sigorta yapılması zararın boyutlarını minimize edecektir. Bu konularda gittiğimiz tarım bölgelerinde sigortanın yaptırılması ile ilgili olarak çiftçilerimizin çok fazla bilgilerinin olmadığını gördük. Biz belediye olarak bu konuda üzerimize düşen bir görev olursa sonuna kadar yapmaya hazırız. Çiftçilerimizi bilgilendirme amaçlı o bölgelerde bilgilendirme toplantıları yapılarak doğru şekilde ürün sigortası yaptırmak daha faydalı olacaktır. Bu konuda da gerek ziraat odamız ile gerekse üretici birliklerimiz ile yapacağımız ortak çalışmalarda bilgilendirme toplantıları düzenleyebiliriz. Biz belediye olarak üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız” dedi.

Şehzadeler ilçesinde bulunana çiftçiler için, doğru ürün yetiştirmek ve daha verimli üreticilik yapmak için çiftçi eğitim seminerleri düzenlenebileceğini kaydeden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Bu noktada Ziraat Odamız ve üretici birliklerimiz ile ortak bir proje ile çiftçi eğitim seminerleri düzenlemeliyiz. Biz belediye olarak bu tür seminerlerin duyurusu planlanması ve ulaşım konularında üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız” diyerek, her koşulda çiftçilerin yanında olduklarını vurguladı.

Tarımsal üretimde en iyi verimi sağlamak için yapılması gereken her şey için belediye olarak hazır olduklarını ifade eden Çelik, ”Biz yerel yöneticiler olarak her türlü imkânı sizlere sağlaya biliriz belki, ancak sizlerin de bu konularda bize bazı yolar göstermeniz gerekiyor. Bizim yapacağımız projelere katkı sağlayarak doğru bir tarımsal üretim için tarım ile ilgili bizleri yönlendirin ki birlikte doğru adımlar atalım” dedi.

Yorumlar (0)