04 Ağustos 2015 Salı 15:57
CHP'li Özel: "Erken seçime götüren bedelini öder"

Yüksek Askeri Şura toplantısına değinen Özel, 'Ergenekon', 'Balyoz', 'Askeri Casusluk' gibi davalarda mağdur olan askerlerin rütbe alamayarak bir kez daha mağdur olacağını ifade etti.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan'ı ziyaret etti. Özgür Özel'e ziyaretinde; CHP Manisa İl Başkanı Mustafa Ada ile partililer de eşlik etti. Yüksek Askeri Şura görüşmeleri ve olası erken seçime yönelik çeşitli açıklamalar yapan Özel, önemli mesajlar verdi.
Baronun hukukun üstünlüğünü sağlayan bir sivil toplum örgütü olduğuna dikkat çeken Özel, Türkiye'de herkesin adalete ihtiyacı olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı. Yüksek Askeri Şura Toplantısı'na değinen Özel; 'Ergenekon', 'Balyoz', 'Askeri Casusluk' gibi davalarda mağdur olan askerlerin rütbe alamayarak bir kez daha mağdur olacağını ifade etti. Özel, "Bugün Türkiye'de çok ciddi mağduriyetler var. Bugün Türkiye'de Yüksek Askeri Şura toplandı ve ikinci günü yaşanıyor. CHP Cezaevi Komisyonu olarak en yakından takip ettiğimiz olaylar. İster adı Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk olsun tüm siyasi davalarda, dijital sahte delillerle kişilerin suçlandığı, daha sonra da bunların birer kumpas olduğunun ortaya çıktığı bir dönemi yaşadık. Biz bunu savunduğumuz dönemlerde, 'ateş olmayan yerden duman çıkmaz' dediler. Daha sonradan kendilerinin bunların düzmece olduğunu anladıkları bir sürecin sonundayız. Maalesef o süreçler mahkemelerde büyük hukuksuzluklarla devam etmişti. Yüksek mahkeme aşamasında da kimse derdini anlatamadı. Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlalleri kararından sonra toplu halde dolan cezaevleri toplu halde boşalmaya başladı. Bugün gelinen noktada Yüksek Askeri Şura yapılıyor" dedi.

"YARGILANAN 300 ASKER TERFİ BEKLİYOR"

Davalarda yargılanan yaklaşık 300 askerin terfi beklediğini dile getiren Özel, "Ama Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Personel Kanunu'nun 3 maddesinin E bendindeki eksikler nedeniyle bugün 300 subay terfi hak ettikleri halde buna kavuşamayacaklar ve emekliye sevk edilmek ya da birlikte görev yaptıkları silah arkadaşlarından geri düşmek zorunda kalacaklar. Biz CHP olarak bir kanun teklifi verdik. Bir fıkranın kaldırılıp ifadenin değiştirilmesi ile tüm hakların iadesini ve mağduriyetlerin ortaya çıkmaması sağlanır. Ama bugün tabi hükümetten, Cumhurbaşkanından, Başbakandan beklediğimiz Yüksek Askeri Şura'ya ara vermeleri. Meclisi olağanüstü toplantıya çağırıp, bu maddeleri mecliste tüm partilerin mutabakatıyla çözmeleridir. Bu olmazsa bugüne kadar herkesin hukukun üstünlüğüne inandığını söylediği, kul hakkından korktuğunu söyleyenler; kul hakkı yemiş olacaklar. Ordumuz 10-15 yıl sonraki çok yetenekli subaylarını kaybedecek. Bir hukuksuzluk bir adaletsiz maalesef zindanlarda yatmaktan sonra şimdi de terfi edemeyerek emekli olarak bir kez daha ete kemiğe bürünmüş olacak" diye konuştu.

"MİLLİYETÇİ HAYIR PARTİSİ"

Koalisyon çalışmalarına da değinen CHP'li Özel, hükümetin kurulamamasından MHP'yi sorumlu tuttu. CHP'nin AK Parti ile yaptığı koalisyon görüşmelerinden bahseden Özel, "Bayıla bayıla, çok seve seve yaptığımız koalisyon görüşmeleri değil. Milliyetçi Hareket Partisi'nin yarattığı seçeneksizlik ortamında yapılan koalisyon görüşmeleri. Milliyetçi Hareket Partisi seçim akşamından itibaren Milliyetçi Hayır Partisi'ne dönüştü ve sürekli hayır demeye başladı. Dedik ki gelin emekliye ikramiye verelim 'hayır', mazotu ucuzlatalım 'hayır', asgari ücreti artıralım 'hayır', taşeronu kaldıralım 'hayır'. Bu hayırlar ne zaman bitecek, tahmin ediyorum o zaman Milliyetçi Hareket Partisi AKP'ye 'evet' diyecek. Gelinen noktada MHP'nin yarattığı seçeneksizlik ortamında her şeye hayır deyince ya AKP-CHP koalisyonu ya da erken seçim gibi bir durum ortaya çıktı. Erken seçim bir maliyet ama en önemli maliyet bir ülke için zaman. Bu yüzden de CHP sorumluluğunu yerine getiriyor. Güler yüzüyle, geçmişte kendisine bir takım yapılan en ağır eleştirileri, hakaretleri duymazdan gelerek elini uzatıyor ve gelin bu ülkenin meselelerini çözelim" dedi.


"ERKEN SEÇİME GÖTÜREN BUNUN BEDELİNİ ÖDER"

Herkesin yüzünü güldürecek bir hükümetin kurulması gerektiğini söyleyen, MHP'nin kapıları kapatması nedeniyle AK Parti ile görüştüklerini belirten Özel, "Ama AKP bizim 14 şartımıza, 14 ilkemize uygun davranırsa ve bu konuda yol yürümek isterlerse ne ala. Bu konuda saraydan gelen baskıları da biliyoruz, erken seçim arayışlarını da biliyoruz. Ama erken seçime götüren bunun bedelini öder. Siyasette hep iki davranışın bedel ödediği görülmüştür. Birincisi siyasi muhatabının yüzüne kapı kapatanlar. Yani özellikle gelin bu ülkede garibanın yüzünün güldürelim diyoruz, kapıyı kapatıyorlar. O kapıyı kapatanlar bedel öder. Bunu MHP düşünsün. Bir de erken seçim gerekmediği halde bu ülkede erken seçimi zorlayanlar ki bunu geçmişte 2002 yılında MHP'nin aniden 3 Kasım seçimine getirip sonra o erken seçim sürecine güvenen herkesin barajın altında kaldığı süreci de düşünelim. Ama bu ikinci seçeneği de biraz Cumhurbaşkanı ve özdeşleştiği AKP düşünsün. Bugüne kadar Türkiye'de seçimlerin bu şekilde tekrarlanması hiç olmadı. 14 ay sonra, 22 ay sonra seçime gidildiği oldu ama seçimden bir buçuk ay sonra seçim kararı alındığı hiç olmadı" diye konuştu.

"MHP KAPILARI ARALIYOR"

CHP'nin erken seçimden korkmadığını kaydeden Özel, MHP'nin AKP koalisyonuna yaklaştığını iddia etti. Özel, "Bir seçim yapılacaksa bundan en son korkacak parti biziz. Erken seçim olacaksa bundan en fazla faydalanacak olan parti CHP'dir. Erken seçimde ülkeye fayda yok. Erken seçim demek maliyet demek. Bu yüzden CHP olarak tüm şartları zorluyoruz. Ama yaratılan AKP-MHP Koalisyon ikliminin farkındayız. MHP'nin yavaş yavaş buna kapı araladığının farkındayız. Eğer böyle bir şey olacaksa da ülkeye zaman kaybettirmelerinin ve vatandaşa göz göre göre gerçekleri söylememelerinin de gereği yok. Bunun da altını çizmek isteriz" dedi.

ERKEN SEÇİM YERİNE KOALİSYON

Manisa Baro Başkanı Ali Arslan da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, halkın arasında adalete olan inancın giderek azaldığı bir dönemde adalete olan güvenin yeniden sağlanması gerektiğini kaydederek ülkenin şu anda sancılı bir dönemden geçtiğini ve erken seçim yerine koalisyon hükümetinin kurulması gerektiğini söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.