Alaşehir'deki gaz sızıntısı iddiası incelenecek

MANİSA Valiliği, Alaşehir İlçesi'ndeki gaz sızıntısı nedeniyle meydana geldiği öne sürülen hayvan ölümleri üzerine açıklama yaptı. Konuyla ilgili ileri teknik ve tedbirler alınması için Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ile birlikte çalışma yapılacağı duyuruldu.

Manisa 07.08.2017, 20:03
Alaşehir'deki gaz sızıntısı iddiası incelenecek

Alaşehir İlçesi Horzumsazdere Mahallesi'nde dün gaz sızıntısı nedeniyle hayvan ölümleri yaşandığı öne sürüldü. Manisa Valiliği, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. 2017 yılının Nisan ayında gaz sızıntısı olduğunun iletildiği, MTA, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından incelendiği belirtildi. MTA ekipleri ve mahalle muhtarı ile Horzumsazdere Mahallesi'nin 1-1.5 kilometre dışında gaz çıkışı tespit edilen noktalarda ölçüm yapıldığını ve sınır değerlerinin üzerinde hidrofen sülfür gazı tespit edildiği bildirildi. Ancak aynı tarihlerde mahalle içinde yapılan ölçümlerde gaz çıkışı tespit edilmediği belirtilerek, şu açıklamaya yer verildi:
 

"Mahalle içinde (meskun alanda) aynı tarihte yine MTA ekiplerince yapılan ölçümlerde ise hidrojen sülfür ve diğer gazlara rastlanmadığı raporlanmıştır. MTA uzmanlarınca mahallede hissedilen kokunun kaynağının hidrojen sülfür gazı olduğu ve rüzgar yönüne göre zaman zaman meskun mahalle de ulaştığı değerlendirilmiştir. Yine bahsi geçen raporda, gaz çıkışının olduğu alanda özellikle gaz çökmesi ve yoğunlaşması yaşanabilecek çukur bölgelerin (genellikle aynı zamanda sulak alanlar) küçükbaş ve büyükbaş hayvanların bu bölgelere girerek olumsuz etkilenmelerine mani olmak üzere, güvenlik çemberine alınması teklif edilmiş olması sebebiyle Alaşehir Belediye Başkanlığı talimatlandırılarak gaz çıkışının olduğu yerler ve gazın çökme alanları güvenlik çemberine alınmış ve uyarıcı levhalar yerleştirilmiştir. Uzmanlarca, oldukça hareketli olan bölge jeolojisinin doğal yollarla bu gazı ürettiği Valiliğimize iletilmiştir. Konuyla ilgili ileri tetkik ve tedbirler konusunda Valiliğimizce, MTA Genel Müdürlüğünden ayrıntılı bir destek çalışması talep edilmiştir. Alınacak teknik raporlar sonrası gerekleri ilgili kurumların eşgüdümü ile icra edilecektir."

Yorumlar (0)