Usta oyuncu Yaman Tüzcet hayatını kaybetti! Yaman Tüzcet kimdir?

Usta oyuncu Yaman Tüzcet hayatını kaybetti. Türk tiyatro dünyasında yönetmenlik, oyun yazarlığı ve oyunculuk yaman usta isim Yaman Tüzcet 76 yaşında yaşamını yitirdi. Yaman Tüzcet kimdir?

Usta oyuncu Yaman Tüzcet hayatını kaybetti! Yaman Tüzcet kimdir?

Usta oyuncu Yaman Tüzcet hayatını kaybetti. Türk tiyatro dünyasında yönetmenlik, oyun yazarlığı ve oyunculuk yaman usta isim Yaman Tüzcet 76 yaşında yaşamını yitirdi. Yaman Tüzcet kimdir?

Uzun süredir Avustralya'da yaşayan usta oyuncu Yaman Tüzcet'in ölümünü eşi Günnur Tüzcet  şu sözlerle duyurdu: '' Ben Günnur Tüzcet, üzülerek bildirmek isterim ki Sevgili esim Yaman Tüzcet bugün aramızdan ayrıldı. Onu istanbul'a getiriyorum. İstediği gibi evim dediği Muhsin Ertuğrul sahnesinde tören yapılması için.''

YAMAN TÜZCET KİMDİR?

1942 yılında İstanbul'da doğan Yaman Tüzcet, konservatuarda tiyatro okudu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'ndan başlayarak birçok tiyatroda çeşitli roller oynadı. 1971 ve 1972'de TRT İstanbul Radyosu'nda Yılbaşı Gecesi Özel Eğlence programlarını sundu. TRT için, 1976'da Dolmuş Show ve 1978'de Minik Dünya'yı yazdı, sundu ve oynadı.

1987'de Türkiye'ye döndüğünde TRT 2'ye "Apti ile Fatoş" dizisini yazdı, dizide Ayşen Gruda ile başrolleri paylaştılar. 1992'ye kadar eğlence yerlerinde tek başına ve Yasemin Yalçın ile 2'li; Müjdat Gezen, Cenk Koray, Ayşen Gruda ile toplu komedi gösterilerinde yer aldı. TRT 1 özel eğlence programlarında Ayşen Gruda ve Yasemin Yalçın ile sürekli komediler yazdı ve oynadı. Amerikalı yönetmen Leo Eaton'un Türkiye'de çekilen "Time Line" adlı dizisinde rol aldı. Yusuf Kurçenli'nin ödüllü "Karartma Geceleri" önemli filmlerinden biridir.

Yaman Tüzcet, 1992-97 arası TRT 1 "Hafta Sonu Programı"nın kısa güldürülerini yazdı ve partneri Zeki Yurtbaşı ile 6 yıl boyunca her hafta canlı yayında oynadılar. 1998'de Orhan Oğuz'un yönettiği "Delikanlı" dizisinde Erdal Özyağcılar ve Nurseli İdiz ile önemli rolleri paylaştılar. Kartal Tibet'in "Sosyete Şaban"ı, Tunç Başaran'ın "Abuzer Kadayıf"ı gibi çeşitli filmlerde rol aldı. 1999'da Steve Barron'un "Arabian Nights" adlı dizisinde ünlü İngiliz oyuncu Rufus Sewell ile karşılıklı oynadı.

2000 yılında İstanbul'da Müjdat Gezen'in sahneye koyduğu "7 Kocalı Hürmüz" müzikalinde "Laz Koca" karakterini canlandırdı. 2001'de Haldun Dormen'in "Bir Kış Öyküsü" müzikalinde rol aldı. Aynı yıl TRT 2'de "Satırarası" programının güldürü bölümlerini sundu. Avustralya'ya döndü. 2002'de "Ekrandaki Mürkçemiz" (Bilge Karınca); 2009'da "Bir Aktörün Serüvenleri" ve "Ay Mandalina" (MitosBoyut) adlı kitapları yayınlandı. 2009-10 sezonunda "Yaşasın Deliler!" adlı tek kişilik güldürüsünü Kadıköy'de Müjdat Gezen Tiyatrosu'nda sergiledi. 2009 yılından itibaren 3 sezon "Geniş Aile" dizisinde, Son olarak 2012 yılında Ata Demirer'in "Berlin Kaplanı" filminde yer aldı. 

Usta oyuncu son yıllarını Avustralya'da geçirdi. 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 13:10
YORUM EKLE