TV8'deki Yemekteyiz programına RTÜK'ten para cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 'Gerçeğin Peşinde' ve 'Yemekteyiz' programlarında çocuk istismarı yapılması, çocuk gelişimine uygun olmayan ve şiddet içeren davranışların ekrana getirilmesi sebebiyle TV8'e idari para cezası verilmesini kararlaştırdı

TV8'deki Yemekteyiz programına RTÜK'ten para cezası

RTÜK’ün dün gerçekleştirilen toplantısında, gündüz kuşağındaki programlar ve bazı diziler görüşüldü.

RTÜK, TV8 ekranlarında erken saatlerde yayınlanan 'Gerçeğin Peşinde' isimli programda bir annenin çocuk istismarı olayını anlatması üzerine harekete geçti.

Üst Kurul, yapımı mercek altına alarak, yayında bir annenin gerçek kimliği ile yer aldığını, çocuğun yaşı ve isminin açıkça zikredildiğini ve çocuğun yaşadığı cinsel istismar olayının anlatıldığını belirledi.

Olayın anlatılması nedeniyle çocuğun yaşadığı travmanın yeniden üretildiği programda, yayın kuruluşunun da bu istismara aracılık ettiği kanaatine varılarak, TV 8’e 6112 sayılı Kanun’un ilgili maddesi uyarınca idari para cezası uygulandı.

DİĞER YARIŞMACILARA SİNİRLENEREK EŞYALARI FIRLATMIŞTI

RTÜK, TV 8’de yayınlanan 'Yemekteyiz' programında da çocuk gelişimine uygun olmayan unsurlar tespit etti.

'Yemekteyiz' programında, genç bir yarışmacının sinirlenmesini gerektirecek bir durum olmadığı halde diğer yarışmacılara karşı terbiye ve saygı sınırlarını aşan tavırlar sergilediği, hırsla parmağını salladığı, bıçak ve eliyle masaya şiddetle vurduğu, mutfakta eşyaları fırlattığı görüldü.

Şiddet içerikli davranışların kesilmeden ekrana getirildiği tespitiyle TV 8’e ilgili yasanın, "Radyo ve televizyon hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar, bunların izlenebileceği zaman diliminde ve koruyucu sembol kullanılsa dahi yayınlanamaz." hükmünü ihlalden idari para cezası verildi.

YORUM EKLE