Tek konumuz sanat ve insanlıktır,herkes gelebilir

Fazıl Say, sadece birkaç gün sonra Bonn'da alacağı Beethovenpreis ödülü öncesi sosyal medya hesabından bir duyuruda bulundu.

MAGAZİN 14.12.2016, 09:58
Tek konumuz sanat ve insanlıktır,herkes gelebilir

Dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say, hesabından uzunca bir metin yayınlayarak bu ödülü sanat adına alacağını ve bunun önüne başka herhangi bir şeyin geçmesini istemediğini yaptığı uzun paylaşımda net bir şekilde ortaya koymuş. İşte ünlü piyanistin, “Fazıl Say’dan kamuoyuna duyuru” başlığıyla paylaştığı o metin:

Sevgili dostlar,

Buradan yaptığımız duyurulardan da biliyorsunuz ki, 17 Aralık 2016 günü Bonn’da yapılacak törenle Beethovenpreis ödülünü alıyorum.

Bu ödül elbette bir Beethoven yorumcusuna ve bir besteciye verilen bir müzik ödülüdür, ama aynı zamanda besteci Ludwig van Beethoven’in idealleri doğrultusunda bir “insanlık”, “insan hakları”, “barış” ve “özgürlük” ödülüdür… Bu konuda, sanatın önüne siyaset geçmemesi için gerçekten Beethoven Akademi de ben de gayret gösterdik.
Türkiye’de bazı çevrelerde bu ödülü almamın rahatsızlıkla karşılanmasına hayret etsek de, ben , içinden geçtiğimiz bu zor günlerde, barış ve kardeşliğimizin ön plana çıkması açısından, Türkiye devletinin hem kültür bakanını hem de dışişleri bakanını bu törene davet ettim.

Tekrar ediyorum;
Bu törende hiç bir Devlet veya hiç bir İktidar ile ilgili bir konu geçmeyecektir, tek konumuz sanat ve insanlıktır. Herkes gelebilir.
Terörün ülkemizde canlar aldığı bu zor günlerimizde böyle bir dayanışma ve kardeşlik içinde olmamızın hepimiz için iyi olacağını düşündüm. Bu mecralardan henüz bir cevap almadım.

Ayrıca “Fazıl Say’ın sanatını ve bu ödüle niye layık olduğunu anlatan ve tanıtan” konuşma metnini hazırlayacak olan Can Dündar da bu seferlik, bu metni hazırlamaktan vazgeçtiğini kamuoyuna açıklamıştır, Can Dündar, hassasiyetle, kendi katılımının özellikle Türkiye’de ve Almanya’daki Türklerde yaratacağı siyasi tartışmanın bu ödülün sanatsal kıvamının ötesine geçmesinden endişe duyduğunu belirtmiş, Beethoven Akademisi de bu durumu haklı bulmuştur. Can Dündar en ufak bir siyasi cümle kurmasa bile o gün orada olması malesef bazı çevreleri rahatsız eder haldedir, ben şahsen, bu rahatsızlıklarının iktidar ile vatandaşları arasında oluşmaması, dünyaya yansımaması, ve bu tür durumların bir şekilde her birey , her insan için iyiye bağlanması taraftarıyım. Yine de bugünlerdeki bu duyarlı duruşu dolayısıyle kendisine teşekkür ederim. Dediğim gibi, toplumun ve devletin her kesiminden insan bu onurlu törene davetlidir. Benim kimseyle bir alıp veremediğim de yoktur. Orada ben Aşık Veysel anısına yazdığım “kara toprak” eserimi çalacağım. Endişe ve üzüntümüzü, dayanışma ile paylaşabilelim isterim.

Yorumlar (0)