banner123

Özgür Demirtaş'tan Yıldız Tilbe'ye dolar cevabı... Özgür Demirtaş kimdir?

Ekonomi alanına uzman Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medyayı aktif kullanan isimlerden biri. Yine sosyal medyanın aktif isimlerinden olan Yıldız Tilbe'nin Merkez Bankası'na doların yükselişi ile ilgili "tl basıyosak dolarda basarız nedir yani" paylaşımının ardından Özgür Demirtaş'tan Yıldız Tilbe'ye dolar cevabı olay oldu. Özgür Demirtaş Yıldız Tilbe'ye öyle bir yanıt verdi ki... İşte detaylar...

MAGAZİN 10.08.2018, 01:00 10.08.2018, 01:15
Özgür Demirtaş'tan Yıldız Tilbe'ye dolar cevabı... Özgür Demirtaş kimdir?

Ekonomi alanına uzman Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medyayı aktif kullanan isimlerden biri. Yine sosyal medyanın aktif isimlerinden olan Yıldız Tilbe'nin Merkez Bankası'na doların yükselişi ile ilgili önerilerinin ardından Özgür Demirtaş'tan Yıldız Tilbe'ye dolar cevabı gecikmedi. İşte detaylar...

Ünlü şarkıcı Yıldız Tilbe, sosyal medya platformu Twitter aracılığıyla, doların hızlı bir yükselişe geçmesi ve Türk Lirası'nın gün geçtikçe değer kaybetmesi üzerine gündemde çok konuşulan bir çözüm önerisi geliştirdi. Sanat dünyasından pek çok ünlü ismin son derece artış gösteren dolar kurlarına dair gerçekleştirdiği açıklamalara bu kez de Yıldız Tilbe eklenerek; "TL basıyorsak dolarda basarız nedir yani" cümlesini sarf ederek Türkiye’ye dolar basma önerisi sundu. Yıldız Tilbe'nin olay etkisi meydana getiren bu açıklamaların sonrasında Profesör Özgür Demiraş'tan jet yanıt geldi. Özgür Demirtaş, döviz fiyatları ve Türk Lirası (TL) ile ilgili çarpıcı yorumlarda bulunan ünlü sanatçının bu konuya dair konuşmaması gerektiğini ifade etti. 

Yıldız Tilbe'nin paylaşımda bulunduğu tweeti gören Profesör Özgür Demirtaş: "Yıldız Hanım, bilmediğiniz konularda konuşmayın. Sizin bu konuda konuşmanız, karga sesli birinin sizin şarkılarınızı söylemeye çalışmasına benziyor." şeklinde ifadelere yer verdi.

ÖZGÜR DEMİRTAŞ KİMDİR?

Özgür Demirtaş Ankara'da dünyaya geldi. İlkokul eğitimini Manisa'nin Salihli ilçesinde tamamladı. Orta okul ve lise eğitimini İzmir'de tamamladı. Üniversite yerleştirme sınavında Türkiye'de ilk 50 öğrenci arasında yer aldı. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği'nden mezun oldu.

Amerika Birleşik Devletleri, Boston College'da ana dalından farklı bir dal olan Finans alanında 5 yıl içerisinde doktora çalışmalarını tamamlayarak 27 yaşında (2003 yılında) doktor ünvanını kazandı.

Çalışmaları dünyanın önde gelen akademik dergilerinde (Journal of Monetary Economics, Management Science, Journal of Financial and Quantitative Analysis ve Journal of Business Economic and Statistics) yayınlandı. 25'in üzerinde akademik yayın yaptı. Kitap çalışması Elsevier tarafından basım için kabul edildi. İlki 2004 yılında olmak üzere, araştırmaları City University of New York tarafından 6 sene boyunca ödüllendirildi.

2003 yılında, Yardımcı Doçent ünvanını alarak Baruch College City University of New York‘ta göreve başladı. Yine 2003 yılında, Finans bölümü içerisinde ve 2004 yılında, İşletme Fakültesi içerisinde en iyi öğretim üyesi seçildi. 2005 yılında, tüm ana bilim dalları ve tüm fakülteler arasında en iyi öğretim üyesi seçilerek “Üstün Öğretim Madalyası'nı” Madison Square Garden'da aldı. 2012 yılında New York University (NYU) Stern School of Business Finans Bölümü'nde en yüksek öğretim değerlendirmesini aldı.

31 yaşında Doçent Doktor ve yine 2007 yılında, Tenür (ömrünün sonuna kadar City University of New York'ta çalışma ve üniversiteden çıkarılamama hakkı) ünvanlarını aldı.

2010 yılında Sabancı Üniversitesi'nden İşletme Fakültesi Finans Kürsü Başkanlığı ve Profesörlük teklifi aldı. Yine aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada ve İskoçya'da yapılan 1 Milyon profesör için yapılan 10 milyonu aşkın öğrenci değerlendirmesi sonucunda, ilk 20 içerisinde gösterildi.

2012 yılı Eylül ayında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Tenür hakkını bırakarak Sabancı Üniversitesi'ne Finans Kürsü başkanı olarak katıldı. Yine 2012 yılında Marie Curie Araştırma Fonunu almaya hak kazandı. 100,000 Euro değerindeki Proje, AB tarafından, Türkiye genelinde, Ekonomi dalında kendi proje başvuru döneminde desteklenen tek proje oldu.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, aynı zamanda, Türkiye'nin ilk Tasarruf ve Finansal Okur Yazarlik Derneğinin (FODER) Kurucu Yonetim Kurulu üyeliğini, ve Türkiye Genç Işadamları Derneği (TUGIAD), TAYSAD ve DASK Danişmanlıklarini da üstlendi.

Yorumlar (0)