22 Ekim 2013 Salı 07:58
Marka zengini ünlüler

İbrahim Tatlıses, Cem Yılmaz gibi isimler markalaştı; En çok patenti ise Gülben Ergen aldı.

Ek­ran­la­rın ve sah­ne­le­rin zir­ve­de­ki isim­le­ri, yıl­lar içe­ri­sin­de ade­ta bir mar­ka ha­li­ne dö­nü­şü­yor. Ün­lü­le­rin isim­le­ri sadece kendi mesleklerinde değil, te­miz­lik mal­ze­me­le­rin­den rek­lam ve ya­yın hiz­met­le­ri­ne, ku­maş­tan ha­lı­ya, lah­ma­cun­dan ay­dın­lat­ma ci­haz­la­rı­na, içe­cek­le­re, çe­şit­li mal­la­rın bir ara­ya ge­ti­ril­me­siyle su­nu­lan sa­tış hiz­met­le­ri­ne ka­dar pek çok fa­ali­yet ala­nın­da kul­la­nıl­mak üze­re tes­cil­le­ni­yor. Elde ettikleri şöhretin gelirini bu sayede fırsatçılara kaptırmaktan kurtuluyorlar.

CEM YILMAZ
Cem Yılmaz bir ilki gerçekleştirerek imzasını ve görüntüsünü 2000 yılında tescil ettirdi. Ardından filmi AROG'u ve CMYLMZ ibaresinin patentinİ aldı.

İBRAHİM TATLISES
İsmini 'İbrahim Tatlıses' olarak markalaştıran ünlü sanatçı, 'İbo Show'u Türk Patent Enstitüsü'ne 1999 yılında yaptığı müracaat ile markalaştırdı. Sanatçının 'Tatlıses Giyim' isimli tescilli markası da bulunuyor.


BEYAZIT ÖZTÜRK

Ünlü şovmen, Türk Patent Enstitüsü'ne adını 'Beyaz' olarak tescilletti.

SERDAR ORTAÇ
Ün­lü pop­çu, Türk Pa­tent En­si­tü­sü­'n­e baş­vu­ra­rak koz­me­tik, elek­tro­nik alet­ler, ku­yum­cu­luk, rek­lam ve ma­ğa­za­cı­lık, ha­ber­leş­me hiz­met­le­ri, eği­tim-öğ­re­tim hiz­met­le­ri ile bi­lim­sel araş­tır­ma sek­tör­le­ri­ni içe­ren sı­nıf­la­rı adı­na tes­cil et­tir­di.

SERKAN ÇAĞRI
Dün­ya­ca ünlü ens­trü­man fir­ma­sı Ama­ti-De­nak, Ser­kan Çağ­rı ta­ra­fın­dan icat edi­len ye­ni per­de ta­sa­rı­mı­nı uy­gu­la­ya­rak üret­ti­ği klar­net mo­de­li­ne 'Ser­kan Çağ­rı Mo­de­l' is­mi­ni ver­di. Böy­le­ce Çağ­rı, klar­net­te pa­tent­li bir dün­ya mar­ka­sı ol­ma­yı ba­şar­dı.

ŞAHAN GÖKBAKAR
'Recep İvedik' ismini tescil ettirmek isteyen Şahan Gökbakar canlandırdığı karakterin patentini almak için başvurmuş ancak daha önce birinin tescil ettirdiğini öğrenmişti. Dava açan Gökbakar haklı bulundu ve 20 bin lira ödeyerek 'Recep İvedik'in isim hakkını satın aldı.

EN ÇOK MARKA GÜLBEN ERGEN'DE
Şar­kı­cı Gül­ben Er­gen de is­mi­ni mar­ka­laş­tı­ran ün­lü­ler­den. Er­gen, ken­di adı­na 2002 yı­lın­da yap­tı­ğı baş­vu­ru ile ak­se­su­ar­lar, ölç­me ve de­ğer­len­dir­me ci­haz­la­rı, mü­cev­her­ler, mü­zik alet­le­ri, dan­tel­ler, na­kış­lar ve ha­lı­lar ile yi­ye­cek ve içe­cek te­mi­ni hiz­met­le­rin­de kul­la­nıl­mak üze­re mar­ka tes­ci­li al­dı. Er­gen ay­rı­ca, Er­gen Film ara­cı­lı­ğıy­la 'Gül­ben­ce­' ve 'Da­dı­' mar­ka­sı­nı da tes­cil et­tir­di. Gül­ben Er­gen bu ge­niş mar­ka tes­ci­l ska­la­sıyla bir sa­nat­çı­dan çok iş ka­dı­nı ima­jı oluş­tur­du.

Son Güncelleme: 22.10.2013 08:04
Anahtar Kelimeler:
Marka Zengini ünlüler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.