20 Ekim 2013 Pazar 15:16
İZMİRLİ BOŞNAKLAR DERNEĞİ, ALİJA İZETBEGOVİÇ 10.YIL ANMA PROGRAMI

İzmirli Boşnaklar Derneği ve Bornova Belediyesi tarafından Çamdibi Kokluca Mezarlık Camisi'nde düzenlenen anma etkinliğinde, İzzetbegoviç için mevlid okutuldu, lokma döktürüldü ve dualar edildi.

İzmirli Boşnaklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Yavuz, Aliya İzzetbegoviç'in sadece Boşnaklar için değil tüm Balkan toplumları için önemli bir değer olduğunu belirterek, "Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye için nasıl önemli bir kişilik ve onur duyulan bir şahsiyet ise Bosna Hersek ve tüm Balkanlar için de Aliya İzzetbegoviç aynı değere sahiptir. Bizler genç nesil olarak İzzetbegoviç'i ve Atatürk'ü önderimiz olarak görüyoruz" dedi.

Anma etkinlikleri kapsamında mevlid-i şerifle Aliya İzzetbegoviç'e duaları göndereceklerini kaydeden Yavuz, "Akşam da iki profesörümüzün katıldığı bir anma programı düzenleyeceğiz. Bu programda Aliya İzzetbegoviç ile ilgili bir resim sergisi, bir panel ve bir belgesel olacak" diye konuştu.

İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın da katıldığı programda, Sayın Çıray; ‘’Alija İzetbegoviç’in ilerlemiş yaşına rağmen halkı için 65 yaşında büyük bir mücadele vermiştir. Boşnak halkı için yaptıkları, hayat çizgisi ve eserleri ile bilge kişiliği genç nesilin örnek alması gerektiğini düşünüyorum. İzmir’de ilk defa Alija İzetbegoviç Anma Programını düzenleyen İzmirli Boşnaklar Derneği’ne teşekkür eder yeni projelerinde başarılarını dilerim’’ dedi.

Akşam saat:19’da; Alija İzetbegoviç 10 yıl Anma Programına,İzmir Vali Yardımcısı Erdoğan Özdemir, Bornova Beldediye Başkanı Prof.Dr. Kamil Okyay Sındır ve Meclis üyeleri, Ege Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Kocaman, sivil toplum kuruluşları, İzmirli Boşnaklar Derneği üyeleri ve halkımız katıldı.

Programda söz alan, İzmirli Boşnaklar Derneği Başkanı Hamza YAVUZ, ‘’ Alija’nın 1925 yılında doğmuş olduğu yıl dedelerinin yine Bosna’da bir katliamdan sonra gelerek 15 yıl içerisinde, Novipazar’dan trenle Selanik’e ve gemiyle İzmir Urla’ya geldiğini, 15 yıl içerisinde; Karamürsel,İstanbul’dan Gülcemal gemisi ile Trabzon,Maçka-Hamsiköy, Erzurum-Dumlu, Trabzon,Sakarya,Ayvalık,Bergama,Yozgat-Bogazlıyan ve son olarak İzmir’e yerleşmişlerdir. Bu nedenle salonda bulunan Boşnak büyüklerine ata topraklarından ana vatana bizleri getirdikleri için teşekkür etti. Ancak ya elmanın yarısı Bosna’da kalan kardeşlerimiz ne olacaktı. Kahraman ve liderler maalesef   dünyamızda acı ve kederli günlerden sonra  ortaya çıkıyor. Bilge devlet adamı, düşünür ve yazar Alija 65 yaşlında olmasına rağmen halkı için böyle önemli bir görevi yükledi ve başarı ile Bosna-Hersek Cumhuriyeti kurmayı başardı. Bizlerde Alija İzet Begoviç’i saygıyla, şükranla, minnetle ve dualarımızla anıyoruz, Bu Programın İzmir’de ilk defa hazırlanmasında katkı koyan ve emeği geçen herkese teşekkürlerimiz sunarız.’’dedi.
Bornova Belediye Başkanı Prof.Dr.Kamil Okyay Sındır ‘’ Alija İzet Begoviç’in çnemli bir düşünür ve yazardır. Ancak birde halı için başlattığı kurtuluş mücadelesinde yapmış olduğu üstün başarıları ile halkını zulümden kurtarmıştır. Aynı Mustafa Kemal Atatürk gibi ülkesini kurtararak, tarihe onurlu ve bilge kral olarak adını yazdırmayı bilmiştir. Bu etkinliği İzmir’de,ilk defa, İzmirli Boşnaklar Derneği’nin hazırlamış olduğu program ile gerçekleştirmiş olmaktan mutluyuz. Alija İzet Begoviç’i saygı ve hürmetle anıyoruz.’’dedi

Alija İzetbegoviç’in hayatını ve mücadelesini anlatan Alija Belgeseli büyük ilgi ile izlendi.


Alija İzetbegoviç’i tanımak ve anlamak konulu Panele Dr. Fahriye EMGİLİ ve Doç. Dr. Haluk ERDEM katıldılar. Emgili ‘’ Boşnakların Balkanlardaki yaşamının tarihi gelişimini anlattı.Boşnaklar tarihleri boyunca çileli yaşamak zorunda kalmışlar ve genellikle 3. Yolu tercih etmişlerdir.Yani, ortodost ne Katolik olmak yerine Başta Bogomil inanışını ve daha sonra Müslümanlığı; Sırp yada Hırvat olmak yerine Boşnak olmayı seçmişlerdir.Onurlu mücadeleleri acılarla doludur. Ancak Alija İzetbegoviç gibi bir bilge adam ile bu mücadelelerini Bosna-Hersek Cumhuriyetini kurarak yollarına devam etmişlerdir….’’ dedi.

Doç.Dr. Haluk Erdem, Alija İzetbegoviç’i uzmanlık konusu olan Felsefi anlamda değerlendi.
‘’Alija İzetbegoviç ‘in doğruluk, anlayış, çok kültürlülük ve onur mücadelesini hayatının her safhasında görmemiz mümkündür. Yazdığı eserlerinde (İslam Manifestosu,İslam Deklarasyonu ve İslamî Yeniden Doğuşun Sorunları,Doğu ve Batı Arasında İslam,Tarihe Tanıklığım) hayatı ve yaşam mücadelesindeki çizgisi örnek alınmaya değerdir. Batı dünyası tarafından felsefi anlamda çok önemli bir yeri olması gerektiğine inandığım Alija izetbegoviç’in, hala yeni nesillere örnek bir düşünür olarak okutulmamasını anlamak zor diye düşünüyorum. Acaba kendi söyledi gibi bir dünya ve onurlu insan profili oluşturabilecek miyiz…’’ dedi.

Alija İzetbegoviç panelinden sonra, İzmirli Boşnaklar Derneği Başkanı Hamza YAVUZ ve Bornova Belediye Başkanı prof. Dr. Kamil Okyay SINDIR, Panele Katılan Akademisyenlere, Panel için katılımlarından dolayı akademisyenlere Plaketlerini sundular. Bu arada Dino Merlin’in ‘’Da te nije Aliya’’ (Alija sen olmasaydın) adlı şarkı çalınırken programa katılanların duygulandıkları gözlendi.

ALİYA 10 YIL ÖNCE ÖLMÜŞTÜ
Aliya, gençlik yıllarında Bosna'daki Mladi Müslüman (Müslüman kardeşler )örgütü üyesi idi. Komünist Yugoslavya zamanında İslamcılık suçlamasıyla dört yıl hapis yattı. 1983 yılında yayınlanan İslam Manifestosu adlı eserinden dolayı 14 yıla mahkum edildi ve 5 yıl daha hapis yattı. Cezaevinden çıktıktan sonra Aliya Izetbegović de Bosna-Hersek Özerk Cumhuriyeti'nde Demokratik Eylem Partisi (SDA) adı verilen bir siyasi parti kurdu. Bu parti Bosna-Hersek'te 5 Aralık 1990'da gerçekleştirilen genel seçimleri kazanarak lideri Aliya İzetbegoviç cumhurbaşkanı oldu.1992 bağımsızlık sonrası yaşanan Sırp işgali döneminde de ülkesini kurtarabilmek için büyük çaba harcadı. Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç 19 Ekim 2003'te vefat etti. Yazarlık yönüde olduğu için kendisi ''Bilge Kral''lakabı ile tanınmıştır. Hayatı boyunca Bosna Müslümanları için mücadele etmiştir.

Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.