İbrahim Tatlıses'in şarkısı 'Haydi söyle' ile ünlenen Kalben'den flaş karar

En çok dinlenen yorumcular arasında olan Kalben Sağdıç'tan İbrahim Tatlıses ile ilgili flaş karar... Kalben, ünlendiği Tatlıses'in 'Haydi Söyle' şarkısını artık söylememe kararı aldığını duyurdu. Geçtiğimiz akşam Bozcaada konserinde "Haydi söyle"yi seslendirmesini isteyen dinleyicilerine, "Müsaade ederseniz, kadını silahla vuran bir adamın şarkısından önce kendi şarkımı söylemek istiyorum" diye karşılık verdi.

MAGAZİN 16.09.2019, 14:11 16.09.2019, 14:39
İbrahim Tatlıses'in şarkısı 'Haydi söyle' ile ünlenen Kalben'den flaş karar

Çok sayıda kişi tarafından tanınan ve dinlenen yorumcu Kalben Sağdıç, ünlenmesini sağlayan ve bir İbrahim Tatlıses "cover"ı olan şarkısı "Haydi Söyle"yi artık konserlerinde söylemeyeceğini açıkladı. 33 yaşındaki sanatçı, Bozcaada konserinde şarkıyı söylemesini isteyen seyircilere “Müsaade ederseniz kadını silahla vuran bir adamın şarkısını söylemek istemiyorum” ifadelerini kullandı. Kalben bunun ardından sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. 

Kalben'in sosyal medyadan yaptığı açıklaması;

Yaklaşık 4 senedir her konserde söylediğim; senelerdir 2-3 cover yapmamıza karşın üstümde bir 'cover kraliçesi', tek şarkıyla meşhur ve zengin olan şarkıcı görüntüsü oluşturan Haydi Söyle'yi ve şarkıda emeği geçen herkesi selamlıyor ve şarkıcı/söz yazarı ekolüne bağlılığımı, kendi hikayelerimi anlatma kibirimi, konserlerimde dilediğimce konuşma, fikirlerimi savunma ve şarkılarımı dinlediğim sırada, şekilde söyleme özgürlüğümü ilan ediyorum.

'Feminist olduğumdan çelişki doğuyor'

Instagram üzerinden de 'bir süredir kafasına takıldığını' söylediği konuyla ilgili bir açıklama yapan Kalben, Haydi Söyle'yi ilk kez 'bir oğlanı tavlamak için' söylediğini ve bir 'uzlaşma şarkısı' olarak ilk albümüne de girdiğini belirterek, "Şarkının sahibi düşünülünce ben gözlüklü feminist olduğumdan bir çelişki doğuyor. Konserlerde şiddetsizliğe davet ediyorum şarkı yoluyla. Ölümden dönmeden ve sevdiklerimizi kaybetmeden öğrenmemiz ümidiyle şiddetsizliği" dedi.

'Bundan sonra yanıt vermeyeceğim'

Kalben, açıklamalarına, "Kararlarımda kendime 'büyüklerim' kadar güvenmedim diye; yazdığım şarkıların önüne geçti diye, beni kitlelere tanıtırken hep yapmam gereken bir harekete, göreve döndü diye; yediden yetmişe herkesi yakalamak için daha iyisini kendim yazamadım diye; bir cover ile 'kavırdan başka nesi var yeaa?' dendi diye insanca kibirlendim, dargınlaştım ve sonunda öfkelenmeye başladım.

"Artık sizinle paylaşmazsam çatlayacaktım. Konserlerde iki-üç 'cover'ımızdan birini bağırarak istek yapan ve beni Haydi Söyle ile tanımayı, tanımlamayı seçen değerli dinleyicilerimize bundan sonra hiçbir yanıt vermeyecek; ricayı kırmamak adına konser akışımı bozmayacak; bir şarkıyı söylemek zorunda hissetmeden özgür takılacağım. Dilerim müziğime bağlılığıma ve özgür kalbime değer verir; bana el verirsiniz" şeklinde devam etti.

Yorumlar (0)