Gündem

Madagaskar’da deniz kaplumbağası yiyen 19 kişi öldü!

Afrika’nın doğusundaki ada ülkesi Madagaskar’da deniz kaplumbağası yiyen 9’u çocuk 19 kişi zehirlenme sonucunda hayatını kaybetti. Yetkililer, kasım-mart döneminde 20’den fazla balık türünün zehirli yosunlarla beslendiği için tüketilmesi durumunda ölümcül sonuçlara varacağı konusunda uyarı yapıyor.

Başkent Antananarivo’nun doğusundaki Vatomandry hastanesi yetkilileri, deniz kaplumbağası eti yedikten sonra zehirlenme şikayetiyle hastaneye getirilen 34 kişiden 10’unun hastanede yaşamını yitirdiğini belirtti. Valilikten yapılan açıklamada ise aynı deniz kaplumbağasının etinden yiyen 9 çocuğun da evinde öldüğü kaydedildi.

TÜKETİLİRSE ÖLÜME NEDEN OLABİLİYOR

Ülkede sıcaklıkların artış gösterdiği kasım-mart döneminde deniz dibindeki yosunların zehirli toksinler salgıladığı biliniyor.

Deniz kaplumbağaları ve 20’den fazla balık türü, bu aylarda denizin dibindeki zehirli yosunlarla beslendiği için söz konusu bitkilerdeki toksinler zamanla bunlarla beslenen canlıların etine geçiyor. Tüketilmesi halinde ise ölümcül sonuçlara neden olabiliyor.

YETKİLİLER HALKA UYARI YAPIYOR

Yetkililer, bu dönemde söz konusu canlıların tüketilmemesi konusunda uyarılarda bulunsa da özellikle kıyı bölgelerde yaşayan halk, beslenme sıkıntısı nedeniyle uyarıları dikkate almıyor.