Gündem

KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021 KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman Son Bulacak?

Üniversite öğrencilerinin merakla beklediği KYK yurt başvuruları başladı. Binlerce öğrenci araştırıyor KYK yurt başvuruları ne zaman son bulacak? Okulları yüz yüze eğitime geçeceğini duyan öğrenciler KYK yurtlarının ne zaman açılacağını merak ediyor. KYK yurt başvurusu nereden yapılıyor? Detaylar haberimizde…

Pandemi döneminde üniversite öğrencileri online eğitim süreci 2021-2022 eğitim öğretim dönemi ile birlikte yüz yüze olacak. Alınan kararlar doğrultusunda okullar açılacak. KYK yurtlarına başvuran binlerce üniversiteli genç merakla KYK yurt başvurusunda bulunuyor.

KYK Yurt Başvurusu Son Gün

KYK yurt başvuruları 12 Eylül 2021 tarihi saat  23.59′ a kadar sürecek. Fakat ne zaman açıklanacağına ilişkin bir açıklama henüz yapılmadı.

KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK yurt başvurusu e-Devlet üzerinden gerçekleştiriliyor. Öğrenciler öncellikle T.C kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleri ile e-Dvelet ekranına giriş yapmaları gerekiyor.

KYK YURT BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması,

Öğrenci ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)

Öğrencinin, taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkûmiyeti bulunmaması,(Cezası tecil edilenler hariç)

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması,

Öğrencinin, Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından “Süresiz çıkarma cezası” veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması,

Uluslararası öğrencilerin öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi,

Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması,

Öğrencinin, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede  akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması gerekmektedir.