Kamu

KYK Yurt Başvuruları Başladı Mı? KYK Yurt Başvuru Şartları Neler?

Üniversite öğrencilerinin merakla beklediği KYK yurt başvuruları başladı mı? Binlerce öğrenci araştırıyor KYK yurt başvuruları ne zaman başlayacak? Okulları yüz yüze eğitime geçeceğini duyan öğrenciler KYK yurtlarının ne zaman açılacağını merak ediyor. KYK yurt başvuru şartları neler? Detaylar haberimizde.

Pandemi döneminde üniversite öğrencileri online eğitim süreci 2021-2022 eğitim öğretim dönemi ile birlikte yüz yüze olacak. Alınan kararlar doğrultusunda okullar açılacak. KYK yurtlarına başvuran binlerce üniversiteli genç merakla KYK yurt başvurularını bekliyor.

26 Ağustos 20221 itibariyle 2020-2021 KYK yurt başvuruları henüz başlamadı. Gençlik ve Spor Bakanlığı KYK yurt başvuruları ile ilgili yapılan açıklamada, “GSB Yurtları, öğrenim kredileri ve burs başvuruları ile ilgili gelişmeler sosyal medya hesaplarımız ve Web sitemizde duyurulacaktır. Farklı kaynaklara itibar etmeyiniz. Yurt başvuru tarihleri Yükseköğretim Kurulu ve Bilim Kurulu’nun kararları doğrultusunda belli olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

KYK YURT BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması,

Öğrenci ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)

Öğrencinin, taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkûmiyeti bulunmaması,(Cezası tecil edilenler hariç)

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması,

Öğrencinin, Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından “Süresiz çıkarma cezası” veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması,

Uluslararası öğrencilerin öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi,

Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması,

Öğrencinin, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede  akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması gerekmektedir.