Ekonomi

KYK kredisi alanlara müjde! Faizler kalkacak!

2018-2019 eğitim öğretim yılında 149 bin 368 öğrenci eğitim bursu, 332 bin 258 öğrenci de öğrenim kredisi alırken, kredi geri ödemelerinde büyük sıkıntı çeken bir çok genci ilgilendiren düzenlemede sona geliniyor. Eğitim kredisine beklenenden daha az talep gelince konu hakkında araştırma yapıldığında ortaya gerçek tablo çıktı. Toplamda 5 milyon öğrencinin eğitim kredisi aldığı ve 400 bininin krediyi geri ödeyemediği, 280 bin kişinin ise icralık olduğu kaydedildi.

Üzerinde çalışılan yeni sistem ile artık eğitim kredilerinde icra ve faiz kalkacak. Borcun geri ödemesine faiz uygulanmayacak ve kalan borç taksitlendirilecek. Aynı zamanda mevcut olan ceza ve faizler de silinecek. Konuyla ilgili CHP, öğrencilerin sigortalı bir işe girene kadar borçlarını erteleyebilmeleri için yasa teklifi vermişti.

ÖZEL OKULA TEMİNAT ŞARTI

Tartışma konusu olan özel okullarla ilgili de bir takım önlemler alınacak. Doğa Koleji ve İstanbul Şehir Üniversitesi’nde yaşanan ekonomik krizler nedeniyle yeni bir düzenleme planı oluşturulacak. Ekonomik sorun yaşayan okulların öğrencileri mağdur etmemesi adına özel okullara teminat şartı getirilecek. Ayrıca kapanma noktasında olan okulların yönetimine MEB tarafından el koyulacak.

Bir cevap yazın