EkonomiGündem

KYK kredi faizlerinin silinmesini bekleyenler dikkat: Flaş gelişme!

KYK kredilerinin faizi silinecek mi? KYK kredi faizlerinin silinip silinmediği merak ediliyor. Meclis’e sunulan torba yasada KYK kredi faizleri de var. 52 maddelik torba yasa teklifiyle KYK kredi faizleri de silinecek.

5 YIL SONRASINA KADAR FAİZ İŞLENMEYECEK

Milyonlarca kişinin beklediği haber… KYK faizlerinin silinmesiyle ilgili bir gelişme yaşandı. KYK kredilerinin faizleri siliniyor. Buna göre, KYK kredilerine mezun olduktan 5 yıl sonrasına kadar faiz işlenmeyecek.

KYK KREDİLERİNİN FAİZİ SİLİNECEK Mİ?

KYK kredilerinin faizleri siliniyor. 52 maddelik torba yasa teklifiyle KYK borçlarının faizi de silinecek. Ayrıca üniversite öğrencileri, bundan sonra kullanacakları KYK kredilerinde de burs miktarıyla sorumlu olacak. KYK kredilerine mezun olduktan 5 yıl sonrasına kadar faiz işlemeyecek.

Bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, şu bilgileri verdi:

“KYK borçları toplam 27 milyar 600 milyon liralık bir rakama ulaşmış. Geçmiştekilerde bütün faizlerini siliyoruz, ana para haline döndürüyoruz. Artık öğrenci kredileri hiçbir artışa tabi olmayacak. Öğrenci 1 yıl daha ilave isteyebilir, 4 yıl olanlarda 4+2 yıllık sürede herhangi bir faiz artışı olmayacak. Askere giderse askerlik süresinde de yine faiz işlemeyecek. Öğrenci 1 yıl daha ilave aldıktan sonra 3 kere üst üste daha erteleme imkânı olacak. İlave ertelemeler yaptığı takdirde, toplam borcuna yüzde 10’u geçmemek üzere TÜFE oranı kadar faiz ilave edilecek. Bununla birlikte 3 defa uzatma hakkı ortaya çıkmış oluyor. Öğrenci kardeşlerimizin kredi katkısını rahat bir şekilde ödeyebilmek için yapılmış önemli bir düzenleme.”