Ekonomi

KYK burs ve kredi başvuruları başladı mı? KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman?

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurt başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler kredi ve burs başvurularının ne zaman başvuru yapılacağını araştırmaya başladı. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) kredi ve burs ödemeleri için başvurunun ne zaman yapılacağı konusunda henüz açıklamada bulunmadı.

Geçen sene 15 Kasım’da başlayan başvurular 2 gün sürmüştü. 17 Kasım’da sona eren başvurularda çok sayıda öğrenci kredi ve burs imkanından yararlanmıştı. Peki KYK kredi ve burs başvuruları nasıl oluyor? Başvuru sürecinde hangi belgeler isteniyor? İşte detaylar

BAŞVURU SÜRECİ VE DEĞERLENDİRMELER HAKKINDA

Burs/kredi başvuruları her yıl yazılı ve görsel basın yoluyla kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

ÖNCELİKLİ BURS VERİLEN KİŞİLER

Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)

Gazi çocukları, (Gazi bekar ise kendisi)

Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,

Anne ve babası vefat etmiş olanlar,

Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,

Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,

Amatör milli sporcu olan öğrenciler

KYK BURSU NE KADAR, KAÇ TL?

2023 yılının Ocak ayından itibaren üniversitelerin ön lisans ve lisans bölümlerinde eğitim alan öğrencilerin 1250 TL olarak, yüksek lisansta 2500 TL, doktorada 3750 TL olarak belirlenmiştir.