Eğitim

KYK burs başvuruları nasıl yapılır? KYK burs ücreti 2020 ne kadar?

ÖSYM’nin üniversite yerleştirme işlemlerini tamamlamasının ardından ‘KYK burs başvuruları ne zaman?’ sorusu merakla araştırılmaya başlandı. Milyonlarca öğrenci tarafından beklenen KYK burs başvuruları bugün başladı. Başvurular 21 Ekim pazartesi günü sona erecek. KYK burs başvuruları 2019’da, lisansta 500, yüksek lisansta 1000, doktorada da 1500 lira. Dolayısıyla öğrenciler 2019 yılında bu ücretleri alacak ancak 2020 yılı için burs ücretlerinde artış yapılması bekleniliyor. Peki, 2019 2020 e-Devlet KYK burs başvurusu nasıl yapılır? 

E-DEVLET KYK BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

KYK burs başvurularının başlamasının ardından nasıl başvuracağını bilmeyen öğrenciler internet üzerinden araştırmaya başladı. KYK burs başvuruları; Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden ya da e – Devlet üzerinden dijital olarak yapılabiliyor. E-devlet kullanıcı adı ve şifresine sahip olan bireyler sırasıyla  Gençlik ve Spor Bakanlığı, Burs / Öğrenim Kredisi Başvurusu bölümüne gelerek başvurularını kolayca gerçekleştirebilirler.

KYK BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN SONA ERECEK?

Yapılan açıklamada KYK burs başvurularının 21 Ekim Pazartesi günü sona ereceği duyuruldu.

KYK BURS ÜCRETİ NE KADAR?

2019 yılı için belirlenen burs ücreti lisansta 500, yüksek lisansta 1000, doktorada da 1500 lira. Dolayısıyla öğrenciler 2019 yılında bu ücretleri alacak ancak 2020 yılı için burs ücretlerinde artış yapılması bekleniliyor.

KYK BURS ALACAK ÖNCELİKLİ ÖĞRENCİLER

Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)
Gazi çocukları, (Gazi bekar ise kendisi)
Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
Anne ve babası vefat etmiş olanlar,
Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,
Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı