Ekonomi

KYK borcu yapılandırma nasıl yapılır? Nereye başvuru yapılır?

Üniversite hayatı boyunca geçimini sağlamak için öğrenim kredisi alan milyonlarca kişiyi ilgilendiren bir gelişme yaşandı. KYK borcu olanlar nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünürken, yapılandırma fırsatı sunuldu.
Yani borçların peşin ödemede gecikme faizi silinirken, borçlar 18 aylık taksitlerle ödenebilecek. Ayrıca faizler nedeniyle anaparası iki üç katına çıkan KYK borçları faizsiz, cezasız kapatılabilecek. Yapılandırmaya başvurup ilk taksitin ödenmesiyle tüm adli takipler de duracak.

KYK BORÇ YAPILANDIRMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Borç yapılandırması için vatandaşlar Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın ‘ivd.gib.gov.tr’ adresi üzerinden giriş yapılacak, ardından ekranda e-Devlet ile giriş yapacak. Buna tıklayarak ve e-Devlet bilgilerinizle giriş yapacaksınız. Sitedeki talimatlarla ilerleyerek başvuru yapılabilecek. Vergi dairesine ‘turkiye.gov.tr’den de erişilebiliyor. Ya da vergi dairelerine giderek şahsen başvuru yapılabilecek. Ödemeleri de kredi kartıyla veya havale ile yapmak mümkün olacak.

VERGİ BORCU YAPILANDIRMA NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yapılandırma için 31 Ağustos 2021 tarihine kadar başvuru yapılması gerekiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, Ticaret Bakanlığı’na, il özel idarelerine, belediyelere olan borçlar için ilk taksidin 30 Eylül 2021 tarihine kadar, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı borçlar için ise ilk taksidin 31 Ekim 2021 tarihine kadar ödenmesi gerekecek.

KYK BORCU HANGİ DURUMDA SİLİNİYOR?

Öğrenim veya katkı kredisinden borcu bulunanlardan; tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulundan “hayatını çalışarak kazanamaz” ibaresi bulunan bir sağlık raporu alanların, kredi alırken veya aldıktan sonra vefat edenlerin borçları siliniyor.