EkonomiGündem

KYK borçları meclis gündeminde!

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren öğrenim kredisi ve bu kredinin geri ödemesi ile ilgili sorunu meclis gündemine taşıdı.

Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, 351 Sayılı Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurt Hizmetleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığı’na sundu.
Milletvekili Av. Kılıç, konuya dair yayımladığı yazılı açıklamada, son dönemlerde artan ve pandemi ile birlikte zirveye ulaşan işsizlik ve ekonomik sıkıntıların, üniversiteyi bitiren öğrencilerin birçoğunun işsiz kalmasına ve geleceğe umutsuz bakmasına neden olduğunu ifade etti. Kılıç, “2020 yılı itibariyle kredi alıp ödeyemeyenlerin sayısı 5 milyona ulaşmıştır; bu gençlerin yaklaşık 300 bini hakkında ise yasal işlem başlatılmıştır. Yani 300 bin vatandaşımız, daha geçimlerini sağlayabilecekleri doğru düzgün bir işe bile başlayamadan ya da başladıktan sonra işsiz kaldıkları için öğrenim kredisi borcu nedeniyle yasal takip altına girmiştir” dedi.
Özellikle üniversiteyi kazandıktan sonra eğitim için başka şehirlere giden öğrencilerin, bu süreçte maddi desteğe ihtiyaç duyduklarını ifade eden Av. Sevda Erdan Kılıç;  “Üniversite yılları, vatandaşlarımızın geleceklerinin şekillendiği ve yaşamlarının kalan kısmını etkileyecek en temel kararların verildiği dönemlerdir. Bu nedenle gençlerimizin sağlıklı bir yaşam sürmeleri ve doğru karar vermeleri için maddi-manevi kaygı duymadıkları bir dönem geçirmeleri gerekmektedir. Burada da devletimize büyük görevler düşmektedir. Öğrenim kredisi 2019-2020 eğitim-öğretim yılı itibarıyla aylık 550 TL olarak ödenmektedir. Üniversite bitiminde TÜİK’in toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi suretiyle geri ödeme talep edilmektedir” dedi.
CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, teklifin, mevcut borcu bulunan öğrencilerin borçlarının faizlerinin silinmesini de öngördüğünü ifade etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu