Ekonomi

KVKK açıkladı! N11.com'da bilgiler çalındı!

Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK) Türkiye’nin en çok tıklanan alışveriş sitelerinden biri olan n11.com da veri güvenliği ihlali yaşandığını bildirdi. Yaşanan ihlal sonucu n11.com a üye olan 832 kişinin e-posta bilgilerinin yanı sıra kimlik, iletişim ve adres bilgilerinin de üçüncü şahıslar tarafından ele geçirildiği belirtildi.

Online alışveriş sitelerinde zaman zaman veri ihlali yaşandığı bilinen bir gerçek. Peki kimlik bilgilerimizin ve kişisel verilerimizin çalınmasına yönelik nasıl önlem alabiliriz?

Öncelikle ortak bilgisayarlardan şifre ve kimlik bilgilerinin girilmemesi gerekiyor. Hem satıcı hem de alıcı için koruyucu bir güvenlik aşaması olan 3D ödeme seçeneğini tercih edin. Sanal kart kullanmak, ödeme konusunda güvenli bir diğer alternatif… Belirli bir limit belirleyebildiğiniz bu kartları kullanmayı deneyin. Alışverişinizi bitirmeden önce çıktısını alın. Herhangi bir anlaşmazlık yaşadığınızda sunabileceğiniz belgeleri saklayın.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Kişisel Verileri Koruma Kurumu’ndan gelen açıklama ise şu şekilde:

Bilindiği üzere, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun “Veri güvenliğine ilişkin yükümlülükler” başlıklı 12 nci maddesinin (5) numaralı fıkrası “İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi hâlinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve Kurula bildirir. Kurul, gerekmesi hâlinde bu durumu, kendi internet sitesinde ya da uygun göreceği başka bir yöntemle ilan edebilir.” hükmünü amirdir.

Veri sorumlusu sıfatını haiz olan Doğuş Planet Elektronik Ticaret ve Bilişim Hizmetleri A.Ş. tarafından Kurumumuza gönderilen 20.12.2019 tarihli yazıda özetle;

Şirket ile bağlantısı olmayan üçüncü kişiler tarafından 832 adet n11.com üyesine ait e-posta adreslerinin internet ortamında ele geçirildiği,

Söz konusu e-posta adresleri kullanılarak şifre deneme yoluyla üyelerin n11.com hesaplarına giriş yapıldığı,

İhlalden etkilenen kişisel verilerin kimlik, iletişim ve müşteri işlem bilgileri olduğu,

İhlalin 17.12.2019 tarihinde gerçekleştiği ve aynı gün tespit edildiği,

Konu ile ilgili araştırmaların devam ettiği,

İlgili kişilerin veri ihlaliyle ilgili olarak kisiselverilerim@n11.com adresinden bilgi alabilecekleri

bilgilerine yer verilmiştir.

Konuya ilişkin inceleme devam etmekle birlikte, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 26.12.2019 tarih ve 2019/401 sayılı Kararı ile söz konusu veri ihlali bildiriminin Kurumun internet sayfasında ilan edilmesine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Bir cevap yazın