Genel

Kuveyt Emiri öldü!

Kuveyt resmi televizyonu, 91 yaşındaki Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'ın hayatını kaybettiğini duyurdu.

Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah yaşamını yitirdi. Temmuz ayında tedavi amacıyla ABD’ye giden 91 yaşındaki Sabah, hastaneye kaldırıldıktan bir gün sonra bir operasyon geçirmişti. Es-Sabah bazı görevlerinin geçici olarak Veliaht Prens Nevaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’a devretmişti.

HÜKÜMET YALANLAMIŞTI

Uzun süredir sağlık sorunları yaşayan Kuveyt Emiri Sabah’ın yaşamını yitiridiği yönündeki haberler ajanslarının duyurmasının ardından, Kuveyt Hükümeti Sözcüsü Tariq Al-Muzrim, “Kuveyt Emiri’nin tedavisi sürüyor. Ölüm haberleri gerçekdışı” ifadesini kullanmıştı.

ERDOĞAN’DAN BAŞSAĞLIĞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından Arapça ve Türkçe yaptığı paylaşımda şunları kaydetti: “Vefat haberinden derin üzüntü duyduğum Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’a Allah’tan rahmet, Türk milleti adına dost ve kardeş Kuveyt halkına başsağlığı diliyorum.”

YENİ EMİR BELLİ OLDU!

Öte yandan Kuveyt Bakanlar Kurulu, Veliaht Prens Şeyh Nevvaf el- Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın ülkenin yeni Emiri olduğunu açıkladı.

KUVEYT EMİRİ ŞEYH SABAH KİMDİR?

25 yaşındayken devlet kademelerinde üst düzey bürokratik görevler üstlenen, 1963-2003 arasında 40 yıl dışişleri bakanlığı yapan Şeyh Sabah, ‘en uzun süre görev yapan Dışişleri Bakanı’ ünvanını aldı. Bu görevi yürütürken aynı zamanda Başbakan Yardımcılığı gibi farklı devlet görevlerini de üstlendi.
1990’da Irak’ın Kuveyt’i işgal ettiği Birinci Körfez Savaşı sırasındaki zorlu diplomasi sürecini yönetti.
Dışişleri Bakanlığı görevinin ardından Şeyh Sabah, 2003-2006 yıllarında ülkesinin Meclis Başkanlığı görevini yürüttü.