Kütahya Haberleri

Kütahya’da suların arsenik miktarı kansere neden oluyor!

Kütahya'ya bağlı Emet ilçesinde şebeke suyunda tespit edilen arsenik miktarı olması gerekenin tam 350 katı çıktı. Dumlupınar Üniversitesi yaptığı çalışmayla 12 bin nüfuslu ilçedeki kanserden ölüm oranlarının diğer bölgelere göre 3 kat fazla olduğunu ortaya koydu.

Sözcü gazetesinden Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, Kütahya’nın Emet ilçesindeki içme suları ile ilgili yapılan bir çalışma sonucu, yeraltı ve şebeke sularındaki arsenik miktarının ölümcül seviyelerde tehlikeli boyutlara ulaştığı ortaya çıktı.

Gazi Üniversitesi 2011’de yaptığı çalışmada, sularda Dünya Sağlık Örgütü tarafından, içilebilir kabul edilen düzeyin arsenik için 350 katı, bor için de 8 bin katı olduğunu tespit etti. Dumlupınar Üniversitesi ise yaptığı araştırmada bölgede kanserden ölüm oranlarının ilin diğer bölgelerine oranla 3 katı olduğunu açıkladı.

Gazi Üniversitesi tarafından 2011’de hazırlanan raporda şu ifadeye yer verildi: “Emet Çayı’ndan alınan su örneklerinin 23 yıl boyunca izlenmesi sonucu elde edilen B (bor) ortalama konsantrasyon değeri 0.726 (±0.97) ppm ve As ortalama konsantrasyon değeri ise 86.5 (±125.6) ppm bulunmuştur.”

Raporları gündeme taşıyan CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, ”Halk, yıllardır yüksek oranda arsenik içerdiğini bile bile bu su kullanmak zorunda kalıyor. Resmi kurumların yaptığı analizler ile üniversitelerin yaptığı analiz sonuçları arasında ciddi fark var. Buradaki halk kanser ve arsenik zehirlenmesine maruz kalmakta” dedi.

Konuyla ilgili olarak yetkililerden henüz bir açıklama gelmedi.