EkonomiGündemKütahya Haberleri

Kütahya’da flaş zam kararı: 1 Mayıs’tan itibaren uygulanacak!

Artan maliyetlerin ardından ekmek fiyatlarına zam gelmeye başladı. Kütahya’da ekmeğin hem gramajı küçülecek hem de zam yapılacak. Buna göre, ilde 220 gramı 2,5 liradan satılan ekmeğin gramajı düşürülerek, fiyatı artırılacak. Zamla birlikte 210 grama düşen ekmek 3 liradan satılacak. Söz konusu zam 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak.

Kütahya Fırıncılar ve Büfeciler Odası Başkanı Murat Duran, ekmek fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Duran, 2022 yılının ilk ekmek zammının 1 Mayıs günü uygulamaya gireceğini açıkladı.

SİMİT DE 3,5 LİRADAN SATILACAK

Kütahya’da en son Kasım 2021’de zamlanan ekmeğe mayıs ayında bir zam daha yapılacak. Alınan karar kapsamında 2,5 liraya satılan 220 gramlık ekmek, 210 grama düşürülerek 3 liraya satılacak. Yeni fiyat tarifesi 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde uygulamaya girecek. Ekmekle birlikte zamlanan simit 3,5 liradan; sade ramazan pidesi 7, susamlı ramazan pidesi ise 8 liradan satılacak.

‘BUGÜN 3 LİRA DA BİZİ KURTARMAZ’

Fırıncılar Odası Başkanı Murat Duran, yapılan zamların mecburi olduğunu, girdilerinin yüzde 110 arttığını belirtti. Duran, “Yapılan zam bizim zararımızı karşılamaz. 2,5 lira üzerinden hesap ettiğimizde yüzde 20’lik bir zamma tekabül ediyor. Ancak bizim girdilerimize gelen yüzde 110’luk zammı uygulamaya kalksak bir ekmeğinin fiyatının en kötü 4 lira olması lazım. Çünkü akaryakıta, doğalgaza, elektriğe gelen zam yüzde 3-5-10’luk bir rakam değil. Bugün 3 lira da bizi kurtarmaz” dedi.

‘UN TEDARİK SIKINTISI VAR’

Duran yaşanan un tedarik sıkıntısına da değindi. Ülke genelinde olduğu gibi Kütahya’da da tedarik sıkıntısı yaşadıklarını aktaran Murat Duran, “Un tedarik sıkıntısı, Toprak Mahsulleri Ofisi’ndeki buğday sıkıntısı nedeniyle şubat ayının 15’inden beri tüm Türkiye’de yaşanıyor. Geçtiğimiz cumadan itibaren yapılan buğday stoku ile sıkıntımız bir nebze de olsa çözüldü” dedi. Duran yüzde 30’luk bir tedarikin olduğunu, sorunun tam olarak ortadan kalkmadığını da sözlerine ekledi.