Kütahya Haberleri

Kütahya’da 65 yaş ve üzerine sokağa çıkma yasağı!

Kütahya'da koronavirüs vakalarının artması üzerine yeni kararlar alındı. Risk grubunda olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların o saatler dışında sokağa çıkması yasaklandı. Valilik tarafından konuya ilişkin açıklama yapıldı. 

Ülke genelinde olduğu gibi Kütahya’da da vakaların artması üzerine yeni kararlar alındı. Alınan önlemler kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşlara 11.00-16.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, salgının yayılması ve vatandaşların hayatlarını tehdit etmesini engellemek tedbirler alındığı ifade edilerek, “6 Kasım 2020 itibarıyla ilimizde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 11.00-16.00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilmelerine, bu saatler dışında 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmasının yasaklanmasına, kısıtlama saatlerinde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızca vefa sosyal destek ekiplerine bildirilen ihtiyaçlarının ilgili kurumlarca karşılanmasına karar verilmiştir.

Sokağa çıkma kısıtlaması olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlardan kamu görevinin niteliği, mevcut durumun aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, belediye başkanları, kurum il müdürleri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri olmak üzere kamu görevlileri ile kamu hizmeti yürütenlerin, işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda ve birlik kimliğinden biriyle belgeleyenlerin, meslek odaları başkanlarının muaf tutulmuştur” denildi.

Açıklamada, kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası verileceği belirtilen açıklamada, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında adli işlem yapılacağı belirtildi.

UŞAK’TA DA 65 YAŞ ÜSTÜNE SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Uşak’ta İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararla 65 yaş ve üstü vatandaşların saat 11.00-16.00 haricinde sokağa çıkmaları kısıtlandı.

Uşak Valiliği resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, korona virüsün (Covid-19)il genelinde artış gösterdiği belirtildi. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından Covid-19 tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üstü vatandaşların 6 kasım (Bugün) itibariyle 11.00 – 16.00 saatleri haricinde sokağa çıkmaları kısıtlandı.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu