Kütahya Haberleri

Kütahya’da 11 günlük bebekte koronavirüs tespit edildi! 25 kişi karantinada

Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde 11 gün önce Doç. Dr. İsmail Karakuyu Simav Devlet Hastanesi'nde dünyaya gelen 11 günlük kız bebeğin koronavirüs test sonucu pozitif çıktı. Koronavirüs testi pozitif çıkan bebek ve 2 kişi tedaviye alınırken 25 kişide evlerinde karantinaya alındı.

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde Hasanlar Köyü’nde oturan Fatma K. 11 gün önce Doç. Dr. İsmail Karakuyu Simav Devlet Hastanesi’nde dünyaya kız bebek getirdi.

KORONAVİRÜS TESTİ POZİTİF ÇIKTI

Mustafa ve Fatma K. çifti, doğumun ardından Hasanlar köyündeki evlerine döndü. Geçen 8 Mayıs günü bebekte sarılık görülmesi üzerine Mustafa ve Fatma K. çifti, bebeklerini Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdü. Yapılan ilk muayenenin ardından kız bebek, yenidoğan yoğun bakım servisine alındı. 11 Mayıs günü ise baba Mustafa Kaşık’ta belirtiler görülmesi üzerine yapılan Covid-19 testi pozitif çıkmasının ardından hastanede tedavi altına alındı.

11 SAĞLIK ÇALIŞANININ TESTİ NEGATİF

Kütahya Sağlık Müdürlüğü filyasyon ekibince yapılan incelemede bebek ve ailesiyle temas ettiği değerlendirildi. Aralarında doktor, hemşire, hizmetli ile yenidoğan servisinde kalan 3 bebek ile annelerine Covid-19 testi yapıldı. Yenidoğan servisindeki başka bir bebeğin annesi olan Pınar O.’nun testi pozitif çıkarken, 11 sağlık çalışanın testi ise negatif olduğu tespit edildi.

25 KİŞİ KARANTİNAYA ALINDI

Filyasyon ekibince yapılan çalışmaların ardından kız bebek ile teması olduğu değerlendirilen ve testleri negatif çıkan 11’i sağlık çalışanı 25 kişi karantinaya alındı. Koronavirüs tanısı konulan 11 günlük kız bebeği, babası Mustafa K. ve yenidoğan servisindeki başka bir bebeğin annesi olan Pınar O.’nun hastanedeki tedavisi sürüyor.